BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKonut fiyatları en çok hangi ilimizde arttı----

Konut fiyatları en çok hangi ilimizde arttı

Konut fiyatları en çok hangi ilimizde arttı
15 Nisan 2015 - 19:38 www.finansgundem.com

Metrekare başına konut satış fiyatlarının en fazla arttığı il Adana oldu.

Garanti Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Nisan raporu yayımlandı.

İkinci el konutlara yönelik endeks verileri, 30 büyükşehrin tamamını da kapsayacak şekilde toplamda 62 şehir için genişletildi. "Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi" kapsamındaki yeni konut fiyatlarında, bir önceki aya oranla yüzde 1,23, geçen yılın aynı dönemine göre ise yıllık bazda yüzde 7,05 yükselme meydana geldi.

Raporda yer alan ve 30 büyükşehri kapsayan "Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi"nde, bir önceki aya göre yüzde 0,91, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10,79 artış gerçekleşti. Buna göre Adana, metrekare başına yüzde 2,81 değer artışıyla Mart 2015'te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Nevşehir yüzde 1,32 düşüşle metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu. 

Mart ayında benzer nitelikte hazırlanan "Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi"nde ise bir önceki aya göre yüzde 0,40, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,37 artış gerçekleşti. Bir önceki aya göre bakıldığında, Hatay, metrekare başına yüzde 2 değer artışıyla kiraların en çok yükseldiği, Denizli yüzde 2 düşüşle konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu. 

Geçen ay, yeni konut satış fiyatları bir önceki aya göre, 1+1 dairelerde yüzde 1,12, 2+1 dairelerde yüzde 1,39, 3+1 dairelerde yüzde 1,23 ve 4+1 dairelerde ise yüzde 0,14 arttı. Mart ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 1,15, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 1,13, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 1,38, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 1,22, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,21 arttı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, şunları kaydetti:

"REIDIN, Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle hazırladığı 'EmlakEndeks' raporuna dahil ettiği il sayısını, 30 büyükşehrin tamamını kapsayacak şekilde, 62'ye çıkararak, çalışmanın kapsamını genişletti. Reidin, Türkiye'deki konut satış ve kira bedellleri, getiri oranları, amortisman süreleri, sosyoekonomik derecelendirme gibi konularda piyasaya şeffaf bilgiler sunuyor. Yeni haliyle, daha geniş boyutlu ve sağlıklı analizler içeren 'REIDIN Emlak Endeks'in, 2015 yılına son derece hızlı bir başlangıç yapan konut ve mortgage sektörlerindeki oyunculara yol gösterici olmaya devam edeceğine inanıyorum."

GYODER Başkanı Aziz Torun ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle son dönemde küresel ekonomideki hızlı değişim sonucunda, doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanması, ülkemiz ekonomisindeki dengeleri ister istemez etkilemektedir. Bu açıdan bakıldığında, konut fiyatlarındaki değişimler için özellikle önümüzdeki seçim döneminde yurt içi ve yurt dışında oluşacak gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Fakat geçtiğimiz mart ayına baktığımızda, endeks aylık yüzde 1,23 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,05 oranında artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Geçen aydaki yüzde 1,23'lük fiyat artış oranının, yüzde 1,19 olarak gerçekleşen TÜFE'nin üzerinde olması enflasyondan ve üstlenilen vadelerin finansman maliyetlerinin yansımaları gibi nedenlerden kaynaklanan maliyetlerdeki artışın, konut fiyatlarına yansıdığını göstermektedir."
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)