BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKKTC’de Ercan kavgası----

KKTC’de Ercan kavgası

KKTC’de Ercan kavgası
04 Ağustos 2013 - 02:21 www.finansgundem.com

KKTC'de geçen yıl gerçekleşen 650 milyon Euro’luk Ercan havaalanı ihalesinin iptal edileceği tartışması başladı.

Seçimlerden kilit parti çıkan Demokrat Parti (DP) lideri Serdar Denktaş, ihaleyi kazanan Taşyapı inşaat için ‘Ya mahkemeyle ya da uzlaşarak gidecekler’ derken, Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı, “Şeffaf bir şekilde ihaleyi aldık, devlet ciddiyeti bekliyoruz” karşılığını verdi.
DENKTAŞ TALEBİNDE ISRARLI
Denktaş, propaganda döneminde ihaleyi iptal edeceği vaadinin hatırlatılması üzerine, “Ya uzlaşarak ya da mahkemeleşerek gidecekler. Bu kadar net. Ancak başbakanlığı yürütmediğimiz bir ortamda, kiminle ortaklık kuracaksak onun da onayı şart. O başbakanın da nedenlerini çıkıp açıklaması gerekecek. Hükümet ortağı ‘tamam’ der. Ayak sürümeye başlarsa çekiliriz” dedi.
DEVLET CİDDİYETİ BEKLİYORUZ
Ercan ihalesini kazanan konsorsiyumun en büyük ortağı Taşyapı inşaatın sahibi Emrullah Turanlı, ihalenin tartışmaya açılmasına anlam veremediğini söyledi. Turanlı, siyasetten uzak durduklarını ve çıkan haberlerden rahatsız olduklarını belirterek, şöyle konuştu:
“KKTC’yi bir devlet ciddiyetinin bulunduğu bir ülke olarak düşünüyorum. Devlet bir ihale açtı ve 2 ortağımızla en iyi teklifi vererek ihaleyi aldık. Eğer mahkeme, ödediğimiz parayı ve tazminatımızı ödeyerek ihaleyi iptal ederse boynumuz kıldan ince. Bunun dışındaki haberler bir yatırımcı olarak beni üzüyor. Böyle bir durumda kimse KKTC’ye yatırıma gelmez.”
En büyük ihale
EYLÜL ayında yapılan Ercan havaalanı ihalesi, Ada tarihinin en büyük özelleştirmesi oldu. 25 yıllığına kiralanan havaalanı 350 milyon Euro doğrudan yatırım, 300 milyon Euro devlete yüzde 47.8 ciro payı karşılığında Taşyapı’nın oldu.
· Taşyapı, Terminal Grup ve KKTC’nin yerel şirketlerinden Kaner ile konsorsiyum oluşturdu.
· 100 milyon Euro’luk peşin ödeme çekini KKTC hükümetine törenle teslim etti.
· 5 yıl içinde yıllık yolcu kapasitesini 8 milyona çıkaracak.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)