BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriKartlı ödemelerde büyük artış----

Kartlı ödemelerde büyük artış

Kartlı ödemelerde büyük artış
07 Temmuz 2023 - 15:20 www.finansgundem.com

Kartlı ödemeler mayıs ayında yıllık %125 artışla 625,9 milyar TL'ye ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile mayıs ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 125 artarak 625,9 milyar TL oldu.

Kartlı ödemelerin 507,7 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 108 milyar TL’sinde banka kartları, 10,2 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 130, Banka kartı ile ödemelerde yüzde 109 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 110 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayı sonunda Türkiye’de 107,1 milyon adet kredi kartı, 177,6 milyon adet banka kartı ve 78,6 milyon adet ön ödemeli kart kullanıldığı belirtildi. 2022 yılının Mayıs ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 19’luk, banka kartı adedinde yüzde 14’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 28’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 363,3 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış gösterdi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile mayıs ayında yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 1,3 milyar adet oldu. Bu ödemelerin 717 milyon adedi kredi kartları ile yapılırken 502 milyon adedinde banka kartları, 80,9 milyon adedinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Kredi kartı ile ödeme adetlerinde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 25, banka kartı ile ödeme adedinde yüzde 30 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adetlerinde ise bu oran yüzde 24 oldu

Troy İşlemleri

TROY logolu kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile mayıs ayında yapılan toplam alışveriş tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 469 artarak 13 milyar TL oldu.

Mayıs ayında TROY logolu kartlar ile yapılan alışveriş ve nakit çekim tutarı 20 milyar TL’ye yaklaştı, yıl başından itibaren ise bu rakam 63,3 milyar TL oldu.

TROY logolu kartların toplam alışveriş içindeki pazar payı ise Mayıs ayında yüzde 2,08’e ulaştı.

Mayıs ayında ATM’lerden 21,5 milyon kez TR Karekod ile nakit çekim işlemi gerçekleşti. Tüm nakit çekim işlemlerinin yüzde 18’i TR Karekod ile gerçekleşmiş oldu.

POS üzerinden yapılan iş yeri ödemelerinde karekod kullanımı ise hızla artıyor. İş yerlerinde yapılan TR Karekod’lu ödemeler geçen yılın aynı ayına göre 4 katına ulaştı. Böylece Mayıs 2023’te işlem adedi 2,37 milyona ulaştı.

Üye İş Yeri Ödeme Çözümleri Arasında BKM TechPOS Kullanımı Hızla Artıyor

BKM TechPOS işlemleri, Mayıs ayı itibarıyla aylık ortalama 52,8 milyon işlem adediyle başlangıçtan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Mayıs ayı itibarıyla BKM TechPOS kullanılarak yapılan ödemelerde de 14 milyar TL ile en yüksek aylık ciro tutarına ulaşıldı.

Bu gelişmeler doğrultusunda BKM TechPOS’un; toplam sayısı 3,2 milyon olan ödeme terminalleri içerisindeki işlem adedi hacmi yüzde 4’e yükselirken sahada uygulama bazında kullanımı ise 363 bin adede ulaştı.

TCMB’den ödeme ve elektronik para kuruluşları yönetmeliğinde değişiklik

 

Kredilerde sıkılaşma yönlü seyir devam edecek

 

Bireysel kredi faizlerinde sert sıçrama

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)