BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBireysel kredi faizlerinde sert sıçrama----

Bireysel kredi faizlerinde sert sıçrama

Bireysel kredi faizlerinde sert sıçrama
04 Temmuz 2023 - 15:51 www.finansgundem.com

Merkez Bankası'nın politika faizinde artışa gitmesi, kamu bankalarının konut ve tüketici kredisi faizinin sert artmasına neden oldu.

Kamu bankalarında 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde faizler %1.39'dan %1.99'a çıkarken, 2 milyon TL ve üzeri konut kredisi için faizler ise bazı kamu bankalarında aylık %2.4'e kadar yükseltildi.

Kamu bankalarının ihtiyaç kredisi oranları da %1.89'dan %2.64'e kadar yükseldi.

TCMB 22 Haziran'da politika faizini %8.5'ten %15'e yükseltirken, faiz artışını "ilk adım" olarak değerlendiren banka sıkılaşma sürecinin enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar devam edeceğini belirtti. TCMB makro çerçevede de kademeli sadeleşme adımları atmaya başladı.

TCMB ilk sadeleşme adımı olarak bankaların TL payına göre uygulayacağı karşılıkları düzenleme öncesindeki %3-17 bandından %3-%12 bandına indirerek yapmıştı. Bu adım TL mevduat yarışını azaltmıştı.

Öte yandan özel bankalar da TCMB'nin son iki yılda aldığı önlemler ve bankalara getirilen, zorunlu menkul kıymet tutma yükümlülüğünü de kapsayan ekstra yükümlülükler nedeniyle durma noktasına gelen 70 bin TL ve üstü bireysel kredileri tekrar kullanıma açtılar. Bazı bankalarda 70 bin TL üstü ihtiyaç kredileri aylık %5 faiz oranı ile verilmeye başlanırken, konut kredisi Faiz oranı ise aylık %3'ün üzerine çıktı.

Ticari kredilerde hareketlenme

Bankacılar ticari kredilerde piyasanın yavaş yavaş hareketlendiğine dikkat çekerek, sadeleşme adımları ile birlikte spot kredi yerine rotatif krediye tekrar dönüldüğünü belirtti. Bankacılar, bankaların kredi kanallarını daha da açması için bu alanda getirilen faiz hadlerinin %13'lü seviyelerden %22'li seviyelere çıkmasının yeterli olmadığını, bu oranın kalkması gerektiğini belirtiyor.

TCMB ticari kredilerde belirli bir faiz oranı üzerinde tahvil tutulması düzenlemesi ile sektörün ticari kredide kullandırabileceği en yüksek faiz oranında belirleyici konumda.

TCMB faiz kararı ardından Resmi Gazete düzenlemesiyle bu hesaplada gerçerli olan referans faiz oranını Temmuz için %0.81 yerine %1.36 olarak değiştirdi. Bu adım ticari kredide faiz üst limitlerinin yükselmesini sağladı.

Merkez'den yeni adım: Ticari ve ihtiyaç kredi faizi limitleri yükselecek!

 

Kredi kartı faiz oranları yükseldi

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Selami BAKIR05 Temmuz 2023 12:55

    ENFLASYONA fren koymak için faizler daha fazla artırılmalı. Talep kısılmalı aksi taktirde biz bu enflasyon belasından kurtulamayacağız.