BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinKaraya "canavara benzeyen" bir balık vurdu----

Karaya "canavara benzeyen" bir balık vurdu

Karaya canavara benzeyen bir balık vurdu
12 Mayıs 2021 - 17:53 www.finansgundem.com

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, karaya "canavara benzeyen" bir balık vurdu.

Ben Estes adlı bir sahil tutkunu 7 Mayıs'ta, cam kırıklarına benzeyen keskin siyah dişleriyle dikkat çeken yaklaşık 50 santimetre boyutundaki Pasifik futbol topu balığını (Pacific footballfish) gördü.

Kaliforniya Eyaleti Parkları, sıradışı bir görüntüye sahip bu türün 200'den fazla üyeye sahip fenersiler takımına ait olduğunu bildirdi. Latince adı Himantolophus sagamius olan korkunç yaratığın, 900 metre derinlikte yaşadığı kaydedildi. Bu hayvanlar "fosforlu ampülleri" sayesinde kalamarları ve kabukluları yakalayıp yiyor.

Sahile vuran balığın dişi olduğu düşünülüyor. Zira yetkililer, dişilerin tepelerinde "karanlık sularda avlarını cezbedebilmek için yem olarak kullandığı biyolüminesan uçlu uzun bir çıkıntı" olduğunu söyledi. Ayrıca dişilerin 1 metre, erkeklerinse sadece 2,5 santimetre uzunluğa ulaşabildiğini sözlerine ekledi.

Hayvanın bulunduğu bölgedeki Crystal Cove Eyalet Parkı, bu konuyu şöyle açıkladı:

"Erkeklerin tek amacı bir dişi bulup onun üremesine yardım etmek. Erkekler dişileri, dişleriyle kavrayıp 'cinsel parazit' haline geliyor. En nihayetinde dişiyle, testislerinden başka geride hiçbir şey kalmayana kadar birleşiyor."

Crystal Cove Eyalet Parkı'nın Facebook gönderisinde "Gerçek bir fener balığını sapasağlam görmek çok nadir bir olay. Balığın nasıl ve neden kıyıya vurduğu gizemini koruyor" diye yazıldı.

Pasifik futbol topu balığı beyazperde de görülmüştü. Hayvan, ampul gibi ışık saçan anteni ve sipsivri uzun dişleriyle 2003 yapımı Kayıp Balık Nemo'da (Finding Nemo) yer almıştı.

Büyük tedirginlik! Ölü balıklar kıyıya vurdu

 

Yasa dışı balık avına 11 milyon lira ceza

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)