BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKamuda işçi ve memur olmak isteyenler dikkat----

Kamuda işçi ve memur olmak isteyenler dikkat

Kamuda işçi ve memur olmak isteyenler dikkat
16 Nisan 2014 - 12:56 www.finansgundem.com

Kamuda işçi, memur, sözleşmeli tüm personel alım ilanları tek bir sitede yayımlanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamuya girmek isteyenlerin alımları eşit şekilde öğrenmeleri ve kolayca takip edebilmeleri için talimat verdi. Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre Talimat gereği, tüm alım ilanları artık 5 gün önceden Devlet Personel Başkanlığı'na gönderilecek. Böylece kamu kurum ve kuruluşlarının tüm alımları www.dpb.gov.tr adresli internet sitesinden duyurulacak. Başbakan Erdoğan, imzasıyla yayımlanan Başbakanlık Genelgesi'nde "Kamu kurum ve kuruluşlarına farklı statü ve usullerle personel alınmakta ve personel alım ilanları; Resmî Gazete, çeşitli gazeteler, kurum resmi internet siteleri vb. araçlarla kamuoyuna duyurulmaktadır. Personel alım ilanlarının yayımlanmasında kurum ve kuruluşlarca farklı yöntemlerin kullanılması, duyuruların adaylarca takibini güçleştirmektedir" tespiti yapıldı.

KAMUYA GİRMEK ANAYASAL HAK!

Kamu hizmetlerine girmenin Anayasal düzeyde korunan bir hak olduğu anımsatılan genelgede, "Bu hakkın kullanımında etkinliğin ve şeffaflığın artırılması; personel alım ilanlarının hızlı, kolay ve tek elden ulaşılabilir olmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, bu genelgenin yayımlandığı tarihten geçerli olmak üzere, personel alım ilanlarının yayımlanması konusunda aşağıda belirtilen hususlara göre hareket etmeleri uygun görülmüştür" denildi.

TÜM ALIMLAR O SİTEDE 
 
Buna göre;

1) Kamu kurum ve kuruluşlarının, statü ayrımı yapılmaksızın; işçi, memur, sözleşmeli vb. bütün personel alım ilanları Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacaktır.

2) Personel alım ilanlarının yayımlanmasına ilişkin olarak ilgili mevzuatta yer alan hususların uygulanmasına devam edilecektir. Bu genelge kapsamında Devlet Personel Başkanlığınca yayımlanacak ilanlara ilişkin her türlü hukuki sorumluluk ilgili kamu kurum ve kuruluşuna ait olacaktır.

İLANLAR 5 GÜN ÖNCEDEN BAŞKANLIĞA GÖNDERİLECEK

3) Personel alım ilanları, ilanın kurumlar tarafından ne zaman yayımlanacağı belirtilerek bu tarihten en az beş gün önce Devlet Personel Başkanlığına gönderilecektir. Bu süreye yetiştirilemeyen ivedi durumlarda Devlet Personel Başkanlığı ile görüşülerek hareket edilecektir.

4) Personel alım ilanları, ilgili kurum tarafından belirtilen tarihte, Devlet Personel Başkanlığınca yayımlanacaktır. İlanın yayımlanma zamanında veya metninde değişiklik yapılması gerektiğinde, bu durum ivedilikle Devlet Personel Başkanlığına bildirilecektir.

5) İlanların gönderilme usulü ve bu genelgenin uygulanması ile ilgili diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığınca belirlenerek kamu kurum ve kuruluşlarına duyurulacaktır.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)