BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaJCR: İç talep artışı kredi arzını canlandıracak----

JCR: İç talep artışı kredi arzını canlandıracak

JCR: İç talep artışı kredi arzını canlandıracak
30 Ocak 2019 - 14:35 www.finansgundem.com

JCR Başkanı Ökmen, ''Yılın ikinci yarısından itibaren iç talep artışlarının kredi arzını önemli ölçüde canlandıracağını bekliyoruz'' dedi

Türkiye'nin ekonomik gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan JCR Başkanı Orhan Ökmen şunları söyledi:

"Var olan ve beklenen dış satım artışları, iç talep daralmasının büyüme üzerinde kurduğu aşağı yönlü baskıları azaltmaktadır: TL'nin ucuzlamasına dayalı olarak oluşan dış satım üstünlüğünün ekonomik büyümeye vereceği desteğin boyutu ve devamlılığı, 2019 yılında Türkiye ekonomisinin öz gücü ve temel belirleyici faktörü haline gelmiş, turizm ve ihracata dayalı sektörleri ön plana çıkartmıştır. FED, ECB ve Petrol fiyatları ise Türk ekonomisinin 2019 yılındaki temel dış belirleyicilerdir.

TL'nin ucuzlamasına dayalı olarak, TL varlık fiyatlarında ortaya çıkan doğal indirimler Türkiye'ye yönelik direkt sermaye akımlarının artma olasılığını ve potansiyelini yükseltmiştir. 
Enflasyonun yüksek kalmasını veya yükselmesini gerektirecek sebepler giderek azalmaktadır: Enflasyondaki gerileme reel faiz seviyelerinin artmasına sebep olacağı için, bu durum reel kurların seviyesini otomatik olarak dengede tutacaktır. Dolayısıyla yılın ikinci yarısından itibaren nominal faiz indirimlerinin politika seçenekleri arasına girmesi döviz fiyatlarının üzerinde ilave bir baskıya neden olmayacaktır.

Dış kaynak sağlama maliyetlerinin değişimi makul seviyelerde seyredeceği öngörüsüyle yılın ikinci yarısından itibaren iç talep artışlarının kredi arzını önemli ölçüde canlandıracağını bekliyoruz. "

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)