BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaAlbayrak YEP'i açıkladı! İşte tüm detaylar----

Albayrak YEP'i açıkladı! İşte tüm detaylar

Albayrak YEP'i açıkladı! İşte tüm detaylar
20 Eylül 2018 - 11:00 www.finansgundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin ekonomik açıdan geleceğini belirleyecek YEP'i açıkladı

Piyasalar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Orta Vadeli Program'daki gelişmelere odaklandı. Orta Vadeli Program, Yeni Ekonomi Programı ismiyle hazırlandı. Programda dengeleme, disiplin, değişim ana mesajları yer alıyor. Yeni Ekonomi Programı 3 yıllık süreyi kapsıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, merakla beklenen programı, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen toplantıda açıkladı.

Albayrak kısaca, mali disiplinden kopulmayacağını, rasyonel hedeflerin olduğunu, 2021'e kadar ekonomide toparlanmanın devam edeceğini belirtti, 3 yıllık enflasyon, işsizlik ve büyüme hedeflerini duyurdu.

Bankalara yönelik olarak da gerekli düzenlemelerin yapılacağını ifade eden Bakan Albayrak, bankacılığın güçlü olduğunu ve reel sektöre destek vereceğini söyledi.

YEP DOKÜMANI İÇİN TIKLAYIN...

İşte Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın konuşması:

Ekonomik programın öncesinde politikalar değişiminin lansmanındayız. Önümüzdeki 3 yıllık yeni ekonomi programımızı yazarken ana motivasyon kaynağımız yeni bir başarı hikayesi. Programın yeni ismine "Yeni Ekonomi Programı" dedik. Bir çok paydaş bizzat katkı verdi, ilk kez bu kapsamda OVP oldu. Yaklaşık 7 milyon yeni istihdam oluşturuldu. AK Parti'nin başarısı takdirle karşılandı. Kamu mali disiplini sürekli hale geldi. Kamu finansmanı sorun olmaktan çıktı. Türkiye'nin özellikle 2013 yılından sonra yaşadıklarına bir baktığımızda iç ve dış sınamalara maruz kaldığına şahit olduk. 2013'te Türkiye belki tarihinin en güçlü yılını yaşamıştı. Gezi olaylarıyla başlayan süreç,17-25 Aralık süreci, terör saldırıları, bölgemizde yaşanan savaşlar ve 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Bu süreçler topyekün Türkiye'yi hedef aldı. Planlanan bir dizi ekonomik gelişmeye bu sorunlar fırsat vermedi. Art arda birçok seçimle karşı karşıya kaldık. Halkımızdan çok güçlü yetki aldık. Bu dönem dünyanın derin siyasi ve kırılmalardan geçtiği bir dönemdi.
Ekonomik yaptırımların adeta bir silah gibi kullanıldığı dönemden geçiyoruz. Türkiye olarak bu sürecin çok net bir parçası olduk. Güçlü programı hayata geçireceğiz. Ekonomimizin bu zorlukları aşması için hep beraber hayata geçireceğiz. Ekonomimizin güçlü ve zayıf yanlarını çok iyi biliyoruz. Yeni ekonomi programının tedbirleri kapsayan program olmasını sağladık. Programı 3 ana temel üzerine oturttuk; ilki dengelenme, sonra disiplin ve nihayetinde değişim. 

2018 BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜZDE 3.8

2018 yılı büyüme beklentisi yüzde 3,8. 2019 yılı büyüme beklentisi yüzde 2,3. 2020 yılı büyüme beklentisi yüzde 3,5. 2021 yılı büyüme beklentisi yüzde 5,0. Katma değerli alanlara yoğunlaşılacak. Bundan sonraki yatırım projelerinde sonuçlarını göreceksiniz. GSYH artışını çok net şekilde göreceğiz. Stratejik hamlelerle büyümeyi stratejik ve sağlıklı çizgiye oturtacağız.

Enflasyona dikkat etmek lazım. Merkez Bankası elindeki tüm araçları bağımsız şekilde kullanmaya devam edecek. Enflasyonla mücadelede sadece bu yeterli değil. Hükümetimiz bu noktada olmak üzere toplum olarak da desteğe ihtiyacımız var. 

2018 YILI ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 20.8

Enflasyon beklentisi bu yıl için yüzde 20,8. 2019 için yüzde 15,9. 2020 için yüzde 9,8. 2021 için yüzde 6,0. bütçe açığının GSYH'ye oranı 2018'de yüzde 1,9, 2019'da yüzde 1,8.

Kamuda disiplini sağlamak üzere tedbirler aldık, vergi süreçlerinde önemli iyileştirmeler sağladık.

Bütçe açığını yüzde 2,0'nin altında tutma hedefini gerçekleştireceğiz. 

Gıda enflasyonu ile çok daha etkin mücadele edilecek. 

CARİ AÇIK 2018 YILI BEKLENTİSİ YÜZDE 4.7

Cari açık/GSYH bu yıl yüzde 4,7, gelecek yıl yüzde 3,3, 2020 yüzde 2,7, 2021 yüzde 2,6.

Yeni pazar, yeni ürün, yeni ihracatçı hedefleri adım adım hayata geçirilecek.

İşsizlik oranında kısa süreli artış olsa da 2020 sonrasında bu oran 10.8 seviyesine ulaşmış olacak. Türkiye 2020'ye kadar 2 milyon yeni istihdam oluşturmuş olacak. 

2018 YILI İŞSİZLİK BEKLENTİSİ YÜZDE 11.3

İşsizlik oranı beklentisi bu yıl yüzde 11,3. 2019 yüzde 12,1. 2020 yüzde 11,9. 2021 yüzde 10,8.

Gece gündüz çalışarak programdaki hedeflere erişmek, detaylı bir çok eylemin tasarlanmasıyla ve uygulamaya başlamasıyla hayata geçmiş olacak.

Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisi kurduk. Tasarruf önlemlerinin yanında gelir artırıcı önlemler için de çalışacak. Diğer bakanlıklarla koordineli olacak. Ekip sürekli sahada olacak. Yol haritaları hazırlanacak. 

KAMUDA 60 MİLYAR LİRA TASARRUF

2019 yılı içinde kamuda 60 milyar TL tasarruf sağlanacak. 2019 yılı içinde 16 milyar TL gelir artırımı sağlanacak.

Yüksek teknoloji ürünlerinin üretileceği büyük ölçekli endüstri sanayi ve teknoloji bölgeleri kurulacak. Cari açığın azaltılmasında ilaç, petrokimya, enerji, makine/teçhizat ve yazılım sektörleri önceliklendirilecek.

Entegre petrokimya sanayi bölgesi kurulacak. 

2019 sonunda YEP etkinlik değerlendirmesi yapılacak. Mali disiplin devam edecek. 

BANKACILIK SEKTÖRÜ ÖNLEMLERİ

İçinden geçtiğimiz dönem adım atmamızı gerektiriyor. Bankaların sermaye yeterlilik rasyonu Temmuz ayı itibariyle yüzde 16.1 olarak gerçekleşti ve sektör çok güçlü. Reel sektörde problemler olduğunu biliyoruz. Bankacılığın güçlü yapısını sürdürmesi ve reel sektörü desteklemesi bu programın önceliklerinden biri. Bankaların güncel mali yapılarını ve aktif kalitelerini tespit etmek için Mali Bünye Değerlendirme Çalışmalarını başlatıyoruz. Gerekli görüldüğü takdirde bankacılık sektörünün mali yapısı gözden geçirilecek ve reel sektöre uygun krediler sağlanacak. Kapsamlı politika setini devreye sokacağız. Bunların yanında Türkiye Kalkınma Bankası'nın görev alanını genişleteceğiz. Emlak Bankası gayrimenkul sektörünü canlandıracak. Yeniden yapılandırma kapsamında BDDK'nın Ağustos ayında aldığı karar TBB tarafından yapılan açıklamayla birlikte aktif şekilde uygulanmaya başlandı.

VERGİ KONUSU

Taşınmaz değerleme sistemini kurarak, gayrimenkul envanterini tamamlayacak, tapu değerlerini adil olarak yansıtacak bir süreci hayata geçireceğiz. Türkiye'nin bilançosunu vergilerle güçlendireceğiz. Süreçleri yönetmek için BİGDATA'yı kuruyoruz. Vergi prim ve diğer kamu alacaklarına ilişkin yeniden bir yapılandırmaya gitmeyeceğiz.

YEP KONTROL EDİLECEK

YEP üçer aylık aralıklarla takip edilecek. Tüm hedefler ülkemiz için. Ülkemiz ve milletimize müreffeh gelecek sunmak için hep birlikte hayata geçireceğiz. Kısaca genel çerçevede özetlemeye çalıştığımız bu yeni ekonomik programın başta ülkemiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza, yerli ve yabancı yatırımcılara hayırlı olmasını diliyorum.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • hülooğğ21 Eylül 2018 09:57

  yapılan açıklamalar doların el frenini çekmek için değil de el frenini çekiyormuş gibi yapıp sadece el frenine dokunmaktan ileri gitmiyor,bunların meşhur sloganı durmak yok yola devam cümlesini dolar iyi benimsemiş

 • tam bize göre20 Eylül 2018 23:05

  bir öğrencisinin projesini sunar gibi anlattı çok başarılı idi (!) . tebrikler....

 • Fikri20 Eylül 2018 17:59

  Dağ fare doğurdu arkadaş. Bu kadar kaynak harcanacagina direkt aile şirketi formatından çıkarıp damadı azletse daha isabetli olurdu.

 • baturayersin20 Eylül 2018 15:49

  her açıklamada dolar yükseliyor nedense

 • brok3420 Eylül 2018 14:26

  Bu proğramı 6.sınıfa geçen oğlum hazırlasa çok kuzardım yapa yapa hayal dünyanla bunu mu becerdin diye.. İçi boş hikayeleri sıraladı gitti.. Kayımbabada kriz yok diyor neden OVY yapıldı kriz yoksa..güven sıfır bunlara o nedenle dolarda çift haneleri görmemiz yakın.

 • Halk20 Eylül 2018 12:13

  Sayın bakan 15 temmuz darbe girişiminden bahsetmiş konuşmada isabet olmuş. Fakat şunu sormak isterim kendisine, o elim olaylarda o gece iki yüzden fazla insan ölmüşken kamera karşısına geçtiğinde neden yüzü gülüyordu kendisinin? Bilmediğimiz şeyler mi var yoksa halk olarak sevinmeyi gerektirecek? Ben anlamadım şahsen. Teşekkürler.