BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİngiltere Türkiye ile siber güvenlikte müttefik olmaya hazır----

İngiltere Türkiye ile siber güvenlikte müttefik olmaya hazır

İngiltere Türkiye ile siber güvenlikte müttefik olmaya hazır
07 Aralık 2021 - 11:36 www.finansgundem.com

İngiltere Savunma ve Güvenlik Forumu Başkanı Maitland, Türkiye’nin ulusal güvenlik alanında attığı adımlara vurgu yaparak, İngiltere’nin Türkiye ile bilgi paylaşmaya istekli olduğunu ve Türkiye’nin müttefik olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtti

Boğaziçi Zirvesi kapsamında AA'nın sorularını yanıtlayan İngiltere Savunma ve Güvenlik Forumu Başkanı Olga Maitland, Türkiye’nin siber güvenlik alanında önemli bir aktör olduğunu belirtti.

Birleşik Krallık’ın asker sayısını 83.000’e ve ardından 72.000’e düşürdüğünü bildiren Maitland, asker sayısı üzerinden tasarruf edilen bütçenin siber güvenlik alanında değerlendirildiğini kaydetti.

“Savaş sadece çatışmalardan ibaret değil, aynı zamanda altyapılara yönelen kritik siber saldırılar söz konusu” ifadelerini kullanan Maitland, “Siber saldırılar savunma ve füze sistemlerinizi, gemi ve uçaklarınızı, hava trafik kontrol mekanizmanızı ya da savunma sistemlerini aniden işe yaramaz hale getirebilir” dedi.

Türkiye çok önemli

Geleceğe dönük planlar yapılması gerektiğini vurgulayan Maitland, Çin’in bu alanda muazzam miktarda çaba harcadığını söyledi ve “Ben buna dijital otoriterlik diyorum. Henüz ABD ile boy ölçüşemiyorlar fakat hızla yetişiyorlar” yorumunu yaptı.

Maitland, Rusya’nın kapasitesinin de hesaba katılması gerektiğini belirterek, Rusya’nın ABD kadar güce sahip olmadığını fakat dizginlemediğini söyledi ve herkesin bu alanda savunmasız olduğunun altını çizerken Birleşik Krallık’ın bilgi ve tecrübesini NATO üyeleri ile paylaşmayı planladığını bildirdi.

Türkiye’nin de bu anlamda çok önemli bir ülke olduğunu kaydeden Maitland, “Türkiye çok önemli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Siber Güvenlik Merkezi kurmasını oldukça yerinde buluyoruz, İngilizler kesinlikle bilgi paylaşmaya istekli, şüphesiz, Türkiye’yi siber güvenlik alanında bir müttefik olarak kabul etmeliyiz” diye konuştu.

Türkiye ve Birleşik Krallık arasında uzun yıllara dayanan bir iş birliği olduğunu hatırlatan Maitland, salgının birlikte hareket etme sürecini yavaşlattığını fakat İngiltere’nin Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü ve iki ülkenin işbirliğine devam edeceğini belirtti.

Maitland, “Üzerimizde çok fazla tehdit var. Ve Türkiye yalnız değil. Yalnız olmamalı” ifadelerini kullanarak İngiltere’nin Avrupa Birliği dışında olması sebebiyle esnekliğe sahip olduğunu ve bunun Türkiye işe işbirliğinde avantaj sağladığını açıkladı.

İHA yazılımları korunmalı

İnsansız hava araçları (İHA) konusuna da değinen Maitland, bu araçların modern savaşların bir parçası olduğunu ve sivil operasyonlarda önemli olduklarını vurgularken İHA’ların esnek, ucuz ve fark edilmesi zor silahlar olduğunu hatırlattı ve İHA’ların aynı zamanda modern bir savunma mekanizmasına dönüşebileceklerini söyledi.

Bir siber saldırı durumunda İHA’ların işlevsiz kalabileceğinin de altını çizen Maitland, “İHA yazılımlarının da korunması gerekiyor, bu nedenle Türk hükümetinin meseleyi doğru anladığını düşünüyorum, bu Birleşik Krallık dahil büyük ülkelerin de yaptığı şey” dedi.

İngiltere Başbakanı polis kılığında uyuşturucu baskınına katıldı

 

İngiltere’de konut piyasası durulmuyor

 

Omikron, İngiltere'de de yayılıyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)07 Aralık 2021 12:01

    Şunu söylemek isterim. Türkiye bu alanda çok özel bir konumda. İnanılmaz zeki ve farklı mantıkla yılmadan yorulmadan yazan insanlarımız var. Yabancılardan farklı matematık ve adımlar atıyoruz. Bilindiklerin dışında  bambaşka bakış açımız var. standartları aşan bir yapımız var :D o bakımdan bu alan önemli. 10 yıl içinde bi rçok yazılımcı evinden usd maaş ile çalışacak. bu alanda çok ihtiyaçlar olacak. ben şimdiden diyim. doktor muhendis mimar vb. vb. hepsi yazılım programlarına muhtaç olacak özel yazılım sistemlerini geliştirtecek yazılımcılar gerekecek onlıne satışlar, onlıne global buyuk metawese programlarında sitelerin bu alan geçişerlinde ya yazılım çok onemlı. İngiltere bunu fark ettı sanırsam bizlere yanaşıyor, ülkemizi pazar olarak goruyor sanırsam. Gelecek adına. Ama kendı milli yazılım sistemlerimizi asla terk etmemelıyız. hazır sistemler almamalıyız. İnsanımız çok daha iyisini yapacaktır.