BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF'den Rus ekonomisine övgü----

IMF'den Rus ekonomisine övgü

IMF'den Rus ekonomisine övgü
20 Nisan 2024 - 17:35 www.finansgundem.com

IMF, Rusya ekonomisinin yaptırımlar karşısında dayanıklılığını kanıtladığını bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna savaşı sebebiyle Batılı ülkelerin ağır yaptırımlarına maruz kalan Rusya'nın ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ekonomisinin Batı’nın geniş çaplı yaptırımları karşısında dayanıklılığını gösterdiğini ve beklentileri aştığını açıklayan IMF,  “Rus ekonomisi son iki yılda bir dizi ülke tarafından uygulanan büyük ölçekli yaptırımlar karşısında dayanıklılığını kanıtladı” dedi.

IMF’nin Avrupa bölgesinin durumuna ilişkin raporunda yer alan açıklamaya göre, 2022’deki “nispeten ılımlı daralmanın” ardından, Rus ekonomisi 2023 için “beklentileri aştı".

Gazetemru'da yer alan habere göre fon, yaptırımlara rağmen Rusya’nın petrol ihracat hacimlerinin “çok dayanıklı” kaldığını, Ukrayna krizinin başlangıcına göre düşük bir indirim oranıyla sürdüğünü ve yaptırımların ekonominin yeniden donatılmasına ve yeni üretim kapasitelerine yatırım yapılmasına yol açtığını belirtiyor. Ayrıca, işsizlik oranının tarihsel olarak düşük seviyelerde olması ve gelirlerdeki artış da dikkat çekiyor.

BÜYÜME TAHMİNLERİ

Uluslararası Para Fonu daha önce 2024 ve 2025 yılları için Rusya’nın ekonomik büyümesine ilişkin tahminlerini iyileştirerek ülkenin GSYH’sinin bu yıl yüzde 3,2, gelecek yıl ise yüzde 1,8 oranında artmasını bekliyor (Ocak ayındaki tahminler yüzde 2,6 ve yüzde 1,1 idi). Fonun tahminlerine göre, 2023 yılı için Rusya’nın GSYH artışını yüzde 3,6 olarak gerçekleşti ki bu da Rusya Federal İstatistik Servisi’nin (Rosstat) tahminiyle örtüşüyor.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2024 yılı için Rusya ekonomisinin büyüme tahmininin şu anda yüzde 2,2 olduğunu, ancak Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın bu tahmini yükseltebileceğini belirtti. Bakanlık Makroekonomik Analiz ve Tahmin Dairesi Direktörü Lev Denisov ise, “IMF’nin 2025 yılı için Rusya GSYH’sine yönelik yeni değerlendirmesi aşırı derecede karamsar görünüyor” dedi ve “Rusya için ekonomik büyüme hızlarını sürdürülebilir kılmak önemli, bu amaçla hükümet zaten geniş bir önlem paketi uygulamaktadır” ifadesini kullandı.

Rusya ekonomisi ocakta 4.6 büyüdü

 

Rusya ekonomisinin 4 büyük sorunu var

 

Rusya ekonomisinde hızlı toparlanma bekleniyor

 

Rusya ekonomisi daralacak

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)