BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisHalkbank için New York'ta kritik gün----

Halkbank için New York'ta kritik gün

Halkbank için New York'ta kritik gün
12 Nisan 2021 - 05:15 www.finansgundem.com

New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nde bugün yapılacak duruşmada Halkbank’ın avukatları ve savcılar üst mahkemenin üç hakimi Lohier, Carney ve Nardini’nin karşısına çıkacak. Hukukçular ilk gün karar çıkmasını beklemiyor

New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi, Halkbank’ın, ‘Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’ kapsamında ABD’de yargılanmayacağıyla ilgili başvurusuyla ilgili tarafların görüşlerini dinleyecek. Bugün yapılacak duruşmada Halkbank’ın avukatları ve savcılar üst mahkemenin üç hakimi Raymond J. Lohier, Jr., Susan L. Carney ve William J. Nardini’nin karşısına çıkacak.

Korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde duruşma telekonferans aracılığıyla yapılacak.

İstinaf mahkemesi hakimleri, tarafların iddia, savunma ve hukuki argümanlarını sözlü olarak dinleyecek. Savcılık ve Halkbank’ın avukatları üst mahkeme hakimlerinin iddia ve savunmalarıyla ilgili sorularını da yanıtlayacak.

New York'taki üst mahkemede yapılacak duruşmayı amerikaninsesi.com'daki haberde kritik olarak değerlendiren davayı yakından takip eden hukukçular, duruşmada mahkeme heyetinin nihai kararını vermesini beklemediklerini belirttiler.

EK SAVUNMA İSTEYEBİLİR

Hukukçular, duruşmada mahkeme heyetinin taraflardan ek savunma ve delil isteyebileceğini ya da tarafların duruşmadaki sözlü beyanlarını dinlemelerinin ardından kısa bir süre içinde kararlarını taraflara yazılı olarak açıklayabileceklerini belirttiler.

Görüşlerini aktaran hukukçular, üst mahkemenin Halkbank’ın itirazını değerlendirdiğini ancak bu kararın bankanın lehine bir sonuç çıkması anlamına gelmediğini belirterek, üst mahkemede Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağıyla ilgili bir kararın çıkmasının beklenilmediğini ifade ettiler.

Hukukçular, daha önce aynı dava dosyasının diğer sanıkları Hakan Atilla ve Reza Zarrab’ın benzeri itirazlarının hem federal hem de istinaf mahkemelerinde reddedildiğini belirterek, üst mahkemeden Halkbank lehine bir sonuç çıkmasını oldukça düşük bir ihtimal olarak gördüklerini vurguladılar.

Halkbank davasında bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

Üst mahkeme eğer Halkbank’ı haklı bulursa, bir alt mahkeme olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargı süreci duracak ve dava tamamen düşecek. Üst mahkeme Halkbank aleyhine karar verirse dava alt mahkemede görülmeye devam edecek.

En son jürili seri duruşma takvimi belirleyen alt mahkeme, Halkbank’ın yargı sürecine kaldığı yerden devam edecek. Bir alt mahkeme olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi, daha önce belirlediği jürili seri duruşmaların başlama tarihini 3 Mayıs olarak açıklamıştı.

Hukukçular, üst mahkemenin kararının Halkbank aleyhine çıkması halinde daha önce alt mahkemenin belirlediği duruşma takviminin değiştirilerek daha ileri bir tarihe ertelenebileceği ön gördüklerini de belirttiler.

Halkbank için kritik duruşma pazartesi günü

 

Halkbank'ın temyiz duruşmasının tarihi belli oldu

 

Halkbank ve Zarrab davalarının yeni başsavcısı kim olacak

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)