BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakGünlük kiralık evler için 'sorumlu işletici' düzenlemesi----

Günlük kiralık evler için 'sorumlu işletici' düzenlemesi

Günlük kiralık evler için 'sorumlu işletici' düzenlemesi
17 Haziran 2022 - 08:23 www.finansgundem.com

Günübirlik kiralan evlerle ilgili yönetmelik değiştirilerek, her an ulaşılabilecek bir sorumlu işletici bulundurma zorunluluğu getirildi. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kimlik bildirme kanununun uygulanması ile ilgili değişiklikler yapan yönetmelikle, yönetmeliğe “günübirlik kiralanan ev” tanımı eklendi.

Düzenlemeye göre özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda.

HER AN ULAŞILABİLECEK BİR SORUMLU

Bu veriler üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınacak ve 5 sene süreyle korunacak. Günübirlik kiralanan evlerde “her an ulaşılabilecek” mahiyette sorumlu işletici bulunacak.

KİMLİK BİLDİRİM BELGESİNDE DEĞĞİŞİKLİK

Yönetmelikle, daha önce yönetmelik ekinde yer alan, buralarda çalışanlara ait kimlik bildirim belgesi, işletici kimlik bildirim belgesi ve konutta kalanlara ait kimlik bildirim belgesi yürürlükten kaldırıldı. Öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler ve çalışanlarla ilgili bildirimler sorumlu işleticiler tarafından, 3 gün içinde genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak elektronik ortamda da yapılabilecek.

Köy ve mahalle muhtarları sorumluluk bölgelerinde bulunan işyerleri tarafından elektronik ortamda yapılan bildirimleri talepleri halinde genel kolluk birimlerinden temin edecek.

İŞLETİCİ VE YÖNETİCİ BİRLİKTE SORUMLU OLACAK

Elektronik ortamda bildirimde bulunmak isteyen iş yerlerinin sahibi veya kanuni temsilcisi veya kiracısı tarafından sorumlu işleticilerinin kimlikleri örneğine uygun şekilde en yakın kolluk birimine bildirilecek. İşleticiler, kendilerine bu konuda verilen görev ve yükümlülükleri, kendi sorumlulukları altında yöneticilerine devredebilecekler. Bu durumda işletici ve yönetici ortaklaşa sorumlu olacak.(Reuters) 

Kira sorununa 'çöpçatanlı' çözüm

Sınırlı arz, caddelerde kiraların hızla yükselmesine yol açtı

Ülke genelinde 17 bin 564 günübirlik ev denetlendi

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)