BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemGöz tansiyonunu yenebilecek gözlükler üretildi----

Göz tansiyonunu yenebilecek gözlükler üretildi

Göz tansiyonunu yenebilecek gözlükler üretildi
28 Aralık 2021 - 10:27 www.finansgundem.com

Yüksek teknoloji ürünü gözlükler, yaygın bir görme kaybı nedeni olan göz tansiyonu hastalığı olan glokomun ilerlemesini durdurabilir.

Glokom, gözün arkasındaki ışığa duyarlı hücre tabakası retinayı beyindeki görme merkezine bağlayan bir milyondan optik sinirin hasar görmesine neden olan yaygın bir göz rahatsızlığı. Genellikle gözün ön kısmında sıvı birikmesi, göz içindeki ve sinir üzerindeki basıncın artmasından kaynaklanıyor ve görme kaybına yol açıyor.

Göz tansiyonunu durduracak yeni teknoloji gözlükler, optik sinirin kendisini onarması için göze elektrik sinyalleri iletmek üzere tasarlandı.

Güney Koreli Nu Eyne tarafından geliştirilen ve bir çift sanal gerçeklik gözlüğü gibi görünen yeni cihaz, sinir dokusu yenilenmesini desteklemek için düşük seviyeli elektriksel uyarı kullanıyor. Elektrik darbeleri, küçük elektrotlar aracılığıyla gözleri çevreleyen cilde iletiliyor. Elektriksel uyarı, optik sinirdeki büyümeyi tetiklemek için vücudun yara iyileştirme mekanizmalarını taklit ediyor.

İngiltere'de klinik deneylere başlandı

Günde yarım saat takılan bu gözlüklerin İngiltere'de klinik deneylerde kullanılmasına başlandı. Araştırmacılar, önceki başarılı çalışmalarla desteklenen tedavinin, İngiltere'de yarım milyondan fazla insanı etkileyen göz tansiyonunun ilerlemesini durduracağına inanıyor.

Yakın gözlüğüne alternatif göz damlası

 

Dr. Uyaroğlu: Sahte içki beyin, göz ve böbreklere zarar veriyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)