BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemGAP’a hayat veren Atatürk Barajı sulama sezonuna hazır----

GAP’a hayat veren Atatürk Barajı sulama sezonuna hazır

GAP’a hayat veren Atatürk Barajı sulama sezonuna hazır
08 Nisan 2020 - 12:05 www.finansgundem.com

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Atatürk Barajı’nın 2020 sulama sezonu hazırlıklarını tamamladı. Baraj ile Harran Ovası’nda 3 milyon dekar zirai arazi suyuna kavuşacak, ekonomiye 2.2 milyar TL katkı sağlanacak.

FINANSGUNDEM.COM-ANKARA

Kovid-19 salgını sebebiyle gıda arz ve güvenliğinin her zamankinden daha da önemli bir hal aldığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gıdanın ilk aşaması tarla ve oradan alacağımız verim gıda güvenliği açısından büyük önem arz ediyor. Verimi en fazla etkileyen etkenlerden birisini de sulama oluşturuyor” dedi.

Şanlıurfa ve Harran Ovası’nda 3 milyon dekar zirai araziye su sağlayacak olan Atatürk Barajı’nda 2020 sulama sezonu hazırlıklarının tamamlandığını belirten Pakdemirli, bölgede sulama sezonunun Nisan ayı sonu itibarıyla başlamasının öngörüldüğünü ifade etti.

Yaklaşık 6 milyar metreküp su depolandı

2020 yılı yağışlarından sonra Atatürk Barajı göl rezervuarında mevcut durumda yaklaşık 6 milyar metreküp su depolandığını belirten Bakan Pakdemirli, “Şanlıurfa - Harran ve Suruç ovalarını sulayacak bu su adeta bir nehir kapasitesine sahip ana kanal ve tüneller vasıtasıyla iletiliyor” dedi.

Şanlıurfa genelinde sulanacak 3 milyon dekar zirai arazinin ülke ekonomisi ve tarımı açısından çok önemli olduğunu ifade eden Pakdemirli, bu arazilerin suya kavuşması ile ülke ekonomisine yaklaşık 2.2 milyar TL katkı sağlanmasının beklendiğini kaydetti.

Bölgeye yapılan sulama yatırımları sayesinde bölge çiftçilerinin bir yıl içinde 2 ürün ekebildiklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, “DSİ Genel Müdürlüğümüz bölgede önemli bir görev üstlenerek halkın sorunsuz bir şekilde tarımsal üretim yapmasına katkı vermektedir. 2020 sulama sezonunun sorunsuz bir şekilde devam etmesi için ise gerekli tüm hazırlıklar yapılmış ve önlemler alınmaya devam etmektedir” dedi.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)