BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemFıstık bahane rekabet şahane!----

Fıstık bahane rekabet şahane!

Fıstık bahane rekabet şahane!
06 Eylül 2013 - 07:54 www.finansgundem.com

Nejat Güllü, kardeşi Faruk Gülllü'nün 'Fıstıklı baklava üretmeyeceğiz" açıklamasına cevap verdi..

Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı M. Nejat Güllü, dün Faruk Güllüoğlu baklavaları Başkanı Faruk Güllü'nün "Fıstık pahalandı. Artık fıstıklı vaklava üretmeyeceğiz" açıkalmarına cevap verdi.
İşte o açıklama
Basınımızda, son günlerdeki haberlerde Antep fıstığındaki spekülatif fiyat artışlarının baklavacılığı bitireceğine dair ifadelere yer verilmektedir. Gerçekten de son zamanlarda üretimi sınırlı olan Antep boz iç fıstığının belirli kişiler tarafından toplanarak stoklandığı ve fiyatlarının haksız bir şekilde yükseltildiği, sektörün yeterince denetlenmemesinin de bu konuda etkili olduğu gözlenmektedir. Bu durum elbette ki baklava gibi ana hammaddesi fıstık olan tatlı üreticilerini zor durumda bırakmakta, üretim faaliyetlerini yakın ve kısa vadede ciddi şekilde tehdit etmektedir.
AB tarafından tescillenmiş, dünyanın geleneksel Türk tatlısı olarak tanıdığı baklavanın gerçek vasıflarıyla üretimini yapan az sayıdaki firmaların güç duruma düşürülmesi birkaç gözü doymaz spekülatörün keyfi davranışına bırakılmayacak kadar hassas bir konudur. Zira aşırı fiyat artışları nedeniyle, az sayıdaki kaliteli baklava üreten firmaların zora sokulması bir taraftan merdiven altı üretimi teşvik ederek halkımızın kalitesiz ürünlere mahkum olmasına vesile olacak, diğer taraftan tescilli bir geleneksel ürünün içeriğinde deformasyonlara yol açacaktır.
140 yılı aşkın bir süredir geleneksel Türk tatlısı baklavacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren firmamız Baklavacı Güllüoğlu, son aylarda, ceviz, fındık, şeker, Antep boz iç fıstığına gelen fiyat artışlarına rağmen üretimde kalite  anlayışından ödün vermemiş, karlılığından fedakarlık yaparak,  standartlarını değiştirmeden üretimini devam ettirmiştir ve bu anlayış hiçbir zaman değişmeden sürüp gidecektir.
Bugün ABD’de, Avrupa’da, Körfez Ülkelerinde 11 yurt dışı şubesiyle geleneksel Türk baklavasını layığıyla dünyada temsil eden Baklavacı Güllüoğlu olarak biz, fıstık piyasasındaki bu spekülatif durumu üretimimize kesinlikle yansıtmayacak, kaliteli baklava üretimine hiçbir koşulda ara vermeyeceğiz.
Ancak bizdeki bu anlayışın sektördeki diğer üreticiler tarafından da benimsenmesi için fıstık piyasasındaki bu mağdur edici ve riskli açıkların üzerinde ivedilikle ve ciddiyetle durulması gerekmektedir. Bu hususta Hükümetimiz, en kısa zamanda kesin ve net önlemler alarak, geçtiğimiz günlerde AB tesciliyle bize ayrı bir gurur bahşeden baklavanın öncelikle geleneksel kalitesini güvence altına almalı, firmaların ana hammadde sebebiyle maddi olarak belirsiz koşullarda üretim yapma güçlüğüne düşmelerini engellemelidir. Bunun için de öncelikli olarak Maliye Bakanlığı tarafından Antep’teki stokçular denetlenmeli; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından en azından belirli bir süre için ithalatı serbest bırakılmalıdır.
KARDEŞİ FARUK GÜLLÜ NE DEMİŞTİ
Faruk Güllü dün yaptığı açıklamada, “Fiyatların daha da artması halinde Faruk Güllüoğlu olarak fıstıklı ürün (baklava, tatlı, şekerleme) üretimini yerine alternatif yeni ürünleri değerlendirerek belli bir süre üretime ara verebiliriz” şeklinde konuşmuştu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)