BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemFikri Işık'tan yolsuzluk açıklaması----

Fikri Işık'tan yolsuzluk açıklaması

Fikri Işık'tan yolsuzluk açıklaması
15 Ocak 2014 - 20:00 www.finansgundem.com

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'de yolsuzluk olması halinde ülkenin duble yollarla örülemeyeceğini belirtti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'de yolsuzluk olması halinde ülkenin duble yollarla örülemeyeceğini belirterek, "Şimdi buradan sesleniyorum, Sayın Kılıçdaroğlu, Sayıştay raporu mu arıyorsun, gel. Yuvacık Barajı ile ilgili Sayıştay raporu var. Yolsuzluklu mu arıyorsun? Yargıtay, Yuvacık Barajı ile ilgili 'o dönemin Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve arkadaşları görevini kötüye kullanma suçu işlemiştir ancak zaman aşımından dolayı dava düşmüştür' diyor" dedi.

Kandıra ilçesindeki Namazgah Barajı'ndan kente içme suyu verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Işık, çok önemli bir tesisi hizmete sunduklarını, geçmiş dönemlerde bu tür yapıların inşa edilmesinin yıllar sürdüğünü söyledi.

Yuvacık Barajı'nın 30 yılda tamamlandığını, kapasitesinin 53 milyon metreküp olduğunu ifade eden Işık, şunları kaydetti:

"Buranın kapasitesi 25 milyon metreküp. Yani yarı yarıya yaklaşık. Oranın 1 yılda ürettiği su, eğer çok çok iyi olursa taahhütleri 140 milyon metreküp ama şu ana kadar 115 milyon metreküpü hiç geçmemiş. Buradaki hedef de 50 milyon metreküp. Yani değerler yarı yarıya ancak değerli hemşehrilerim maliyeti söyleyeyim size, 29 milyon lira bu barajın yapımı. Hani buna arıtma tesisini koyun, 35 milyon lira. Kamulaştırmalarını, ağaçlandırılmasını, hepsini koyun, 75-80 milyon lira. Yani 40 milyon dolar. Normalde Yuvacık Barajı'nın belediyeye yap-işlet-devret modeline kadarki yüzde 45'lik bölümünün yapıldığını farz etmeyin. Sıfırdan yapılı olsa, 80 milyon-100 milyon dolara bitmesi lazım. Hadi buna 50 milyon dolarlık farklı ilaveler koyun ki bu barajın yarısını devlet yapmış. Bakın, bu ayın 18'inde Yuvacık Barajı ile ilgili Hazine, şirkete son ödemesini yapacak. Yuvacık Barajı'nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesine toplam maliyeti 2 milyar 900 milyon doları geçti.

Bakın arkadaşlar, rakama dikkat edin. 2 milyar 900 milyon doları geçti. 80-150 milyon dolar nere? 3 milyar dolar nere? Bu, Hazineye maliyeti. Bir de bunun Büyükşehir'e maliyeti var. Hazine parayı ödüyor, faiziyle faturayı Büyükşehir'e gönderiyor. Büyükşehir'e maliyeti de 4,5 milyar doları geçiyor."

"Önce kendine bak"
CHP'nin bu ara yolsuzluğa kafayı taktığını vurgulayan Işık, "Bir ara da Sayıştay raporlarına kafayı takmıştı. Şimdi buradan sesleniyorum, Sayın Kılıçdaroğlu, Sayıştay raporu mu arıyorsun, gel, Yuvacık Barajı ile ilgili Sayıştay raporu var. Yolsuzluklu mu arıyorsun? Yargıtay, Yuvacık Barajı ile ilgili 'o dönemin Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve arkadaşları görevini kötüye kullanma suçu işlemiştir ancak zaman aşımından dolayı dava düşmüştür 'diyor" ifadesini kullandı.

Şu anda 5-6 kişinin bu olaydan dolayı hapiste olduğunu kaydeden Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Burada asıl vurgulamak istediğim şey başka, 'yolsuzluk' diyorsanız, efendim Yargtay zaman aşımından düşürmüş, aslında işin ucu çok derinlere dayandığı için bilinçli şekilde zaman aşımına uğradığı kanaatindeyim. Arkadaş, sen bir tarafta 'yolsuzluk' diyeceksin, aklına ayakkabı kutusunu koyacaksın ama öte taraftan cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu Yargıtay kararıyla tescillenmiş bir olayda, olayın baş kahramanını geleceksin, belediye başkan adayı yapacaksın. Ondan sonra da bize gelip diyeceksin, 'yolsuzlukla mücadele...' Önce kendine bak. Eğer bu ülkede yolsuzluk olsaydı, bırakın şu hizmetleri 1,5 yılda yapmayı 30 yılda yapamazdık.

Eğer Türkiye'de yolsuzluk olsaydı Kandıra bugün doğalgazı hayalinde bile göremezdi. Eğer bu ülkede yolsuzluk olsaydı, 8 ayda Akçakoca İlkokulu bitirilip, hizmete açılmazdı. Eğer Türkiye'de yolsuzluk olsaydı, bugün Türkiye'nin her tarafı duble yollarla örülmezdi. Bu kadar havaalanını, okulu, hastaneyi yolsuzluk yapan bir ülke yapabilir mi?"

Işık, daha sonra barajdan ilçeye su pompalamak için Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile butona bastı.
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • fırat16 Ocak 2014 00:14

    habire kaldırımlar yapılıyor burda yolsuzluk yokmu külahımıza anlat bu hikayeleri ayakkabı kutularını bu millete unutturamazsınız.

  • adam adam15 Ocak 2014 23:45

    sayın bakanım doğru söylersiniz de o paralar neydi peki? ayakkabı kutuları dolusu paralar? kutulara sığmayan çantalardaki paralar neydi?