BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaFed yetkilisi Bowman'dan faiz mesajı----

Fed yetkilisi Bowman'dan faiz mesajı

Fed yetkilisi Bowman'dan faiz mesajı
29 Kasım 2023 - 07:39 www.finansgundem.com

Fed Yönetim Kurulu üyesi Bowman, yüzde 2 enflasyon hedefi doğrultusunda bir faiz artışı daha beklediğini açıkladı.


Fed yönetim kurulu üyelerinden Michelle Bowman, enflasyonu merkez bankasının hedefine döndürmek için para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerekeceğini savundu.

Bowman yaptığı konuşmada, "Temel ekonomik görünümüm, enflasyonu zamanında yüzde 2 hedefimize düşürmek için politikayı yeterince kısıtlayıcı tutmak için federal fon oranını daha da artırmamız gerekeceğini beklemeye devam ediyor. Ancak para politikası önceden belirlenmiş bir rotada değil ve ekonomik görünüm ve para politikasının uygun yolu üzerindeki etkileri değerlendirirken gelen verileri yakından izlemeye devam edeceğim" dedi.

Konuşmanın devamında Bowman şunları söyledi: "Gelecek veriler enflasyondaki ilerlemenin durduğunu veya enflasyonu zamanında yüzde 2'ye düşürmek için yetersiz olduğunu gösterirse, gelecekteki bir toplantıda federal fon oranının artırılmasını desteklemeye istekliyim."

Daha önce oranların daha da yükseltilmesine destek veren Bowman, Fed'in işinin henüz bitmediğini düşündüklerini söyleyen küçük bir azınlıktaki politika yapıcılar arasında yer aldı.

Bowman, ABD merkez bankasının politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi'nin bu ayın başlarında üst üste ikinci toplantısında faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesinde tutma kararını desteklediğini söyledi. Başkan Jerome Powell basın toplantısında gazetecilere, merkez bankasının yeniden faiz artırımına ihtiyaç duyup duymayacağı hakkında Fed'in "dikkatli bir şekilde ilerlediğini" söyledi.

Bowman, "Enflasyonla mücadelede zaferin zamanından önce ilan edilmesiyle ilişkili tarihsel dersleri ve riskleri aklımızda tutmalıyız; buna, enflasyonun daha fazla politika sıkılaştırması olmadan yüzde 2 hedefimizin üzerinde bir seviyeye yerleşme riski de dahil" dedi.

ECB üyesi Nagel: Faiz artırımlarının sona ermesi şart değil

 

Deutsche Bank: Hafif durgunlukta Fed Faiz indirir

 

Nagel: ECB, erken faiz indirimi taleplerine direnmeli

 

Amundi CIO'su Mortier: Yüksek faizlerin acısı çıkacak

 

ABD'de mortgage faizleri geriledi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)