BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakFahiş fiyata hileli vatandaşlık----

Fahiş fiyata hileli vatandaşlık

Fahiş fiyata hileli vatandaşlık
30 Ekim 2020 - 11:45 www.finansgundem.com

Uyanık emlakçılar, yabancıya 250 bin dolarlık gayrimenkul karşılığı vatandaşlık hakkını kötüye kullandı. Bazı ülkelerde sahte reklamlar başladı

Emlak piyasasını canlandırmak için atılan adımlardan biri olan vatandaşlık hakkı suiistimal edilmeye başlandı. Pakistan, Irak ve Libya başta olmak üzere birçok ülkede reklam veren emlakçılar, 250 bin dolar karşılığında konut veya gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşı olunabilmesine ilişkin kanunu kötüye kullandı. Sabah'tan Metin Can haberine göre, bazı ülkelerde hileli reklam kampanyaları başlatıldı.

SAHTE İLANLAR ASILDI

Billboardlara ve internet sitelerine sahte ilanlar verildi. Reklamlarda, Türk vatandaşlığının 175 hatta 100 bin dolara verildiği ifade edildi. Satışlar ise kağıt üzerinde 250 bin dolar olarak gösterildi. Bu yolla kötü niyetli emlakçı komisyonunu alırken, hileli kampanyayla daha fazla ev satmak isteyen inşaat firmaları da suça ortak oldu.

Yurtdışında geliştirilen sahte reklamlarla ilgili Ticaret Bakanlığı'nın devreye girmesi gerektiğini belirten Mars Investment'ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak, "Yurtdışında '175 bin dolar ile yüzde 10 kira gelir garantisi' sloganıyla hileli kampanya yapıldığını görüyoruz. Bu tür asılsız reklamlar, ülkemizin ve sektörümüzün tanıtımına zarar veriyor" dedi. Bu tür reklam şirketleri ile iletişim kuran ve bu tür hizmetlerden yararlanmak istiyen yatırımcıların suça ortak olduklarının altını çizen Bucak, "Bana göre, yasadışı finansal sistemlerle geliştirilen bu kampanyayı kuran, tanıtan şirketler ve bundan yararlanmaya çalışan yatırımcılar kısa sürede ciddi hukuki sorunlarla karşılaşacaklardır" diye konuştu.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Yurtdışında hileli reklam yapan firmalar, bu konuda risk almayı göze alan inşaat projeleriyle anlaşma yapıyor. Böylelikle 3 yıl ödemeli kira garantisi verilen evler 175 bin dolar üzerinden pazarlanıyor. Ardından gerçek değeri 70 ila 100 bin dolar olan daireler, tapuda 250 bin dolara satılmış gibi gösteriliyor. Resmi işlemlerden sonra tapu sahibi yatırımcıya, kesinti oranını belirledikten sonra fazla dolar iade ediliyor. Emlakçı da inşaatçı da hileli kazanç sağlamış oluyor.

Dış ticaret açığı 4.83 milyar dolar oldu

Bankaların döviz varlıkları geriledi

İstanbul'da en çok 'şikayet eden' iki ilçe

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)