BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEvini yüksek bedelle kiraya veren ev sahibine rekor ceza----

Evini yüksek bedelle kiraya veren ev sahibine rekor ceza

Evini yüksek bedelle kiraya veren ev sahibine rekor ceza
28 Ekim 2021 - 04:25 www.finansgundem.com

İspanya'nın doğusundaki Barselona kentinde belediye, yüksek kira bedeli aldığı gerekçesiyle bir ev sahibine 9 bin euro ceza verdi.

Konut krizinin ve yüksek, ev kiralarının önemli bir sorun olduğu İspanya'da, merkezi hükümetin yanı sıra yerel yönetimler de bu konuya çözüm bulmanın yollarını arıyor.

Katalonya özerk yönetiminde Eylül 2020'den bu yana yürürlükte olan yeni konut yasası gereği ilk ceza Barselona kentinde kesildi.

Barselona Belediyesi, önceden 950 euroya kiraladığı ev için yeni kiracıdan 1200 euro talep eden ev sahibine 9 bin euro ceza verdi.

İspanyol basınında yer alan, belediye ve sendika yetkililerine dayandırılan haberlerde, mevcut yasayı ihlal eden evin sahibi şirketin, kiracıya para iadesi yaptığı ve belediyenin cezasına itiraz ettiği belirtildi.

Katalonya'daki düzenlemelere göre, son beş yıl içinde bir kira sözleşmesi varsa yenisinin de aynı bedelde olması gerekiyor.

Yeni düzenleme, ihlal durumunda 9 bin ila 90 bin euro ceza öngörüyor.

İspanya'da sol görüşlü iki siyasi partinin koalisyonundan oluşan merkezi hükümette, ülkede bir ilk olacak konut yasası tasarısını 26 Ekim'deki Bakanlar Kurulu'nda kabul edip meclise göndermişti.

Tasarı gereği özerk yönetimlerin inisiyatifine bırakılarak kira artışlarının kontrol altına alınması, boş dairelerin kiralanmasının teşvik edilmesi ve 18-35 yaş arasındaki gençlere 250 euroluk kira yardımı yapılmasını amaçlıyor.

Fahiş kira dönemi ne kadar sürecek?

 

İspanya'da salgındaki OHAL'lerin anayasaya aykırı olduğu açıklandı

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.28 Ekim 2021 08:23

    OCAKTA 65 YAŞINI DOLDURMASI NEDENİYLE BİNLERCE MEMUR EMEKLİ EDİLECEK ONBINLERCESİ KENDİ İSTEKLERİYLE EMEKLİ OLACAK AMA ALDIKLARI İKRAMIYE YENİ/ESKİ KONUT SATIN ALMAYA YETMEYECEK EMEKLİ MAAŞLARININ YARISINDAN FAZLASIYLA KONUT KİRALAMAK ZORUNDA KALACAKLARINDAN BIRKAC YILDA EMEKLİ İKRAMİYELERİ ÇARÇUR OLACAK BELEDİYELER DÜŞÜK GELİRLİLERE SOSYAL KONUT KİRALAMALIDIR

  • Erol g.28 Ekim 2021 06:35

    KİRALIK KONUT SORUNU DÜNYANIN EN BÜYÜK SORUNU HSLİNE GELDİ BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN BELEDIYELER&/HÜKÜMETLER/BANKALAR SOSYAL KONUT ÜRETMELİ ÜLKEMİZDE KONUT/BARINMA SORUNU ÇÖZÜLÜNCEYE KADAR HER YIL EN AZ BİR MİLYON KONUT ÜRETILMELİDİR memur emeklisi bir yakınıma gelirine göre aylardır kiralık konut arıyoruz bulamıyoruz üzüntüsünden hasta oldu