BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEsnafa vergi muafiyeti müjdesi!----

Esnafa vergi muafiyeti müjdesi!

Esnafa vergi muafiyeti müjdesi!
16 Eylül 2021 - 17:13 www.finansgundem.com

850 bin esnafı ilgilendiren vergi muafiyeti düzenlemesi Meclis'e geliyor. AK Parti'nin üzerinde çalıştığı yeni kanun teklifine göre, yıllık cirosu 240 bin TL'nin altında olan esnaf, gelir vergisinden muaf olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz mart ayında ekonomi reform paketini açıklamış; pakette 850 bin esnafı ilgilendiren bir vergi muafiyeti düzenlemesinin bulunduğunu anlatmıştı. AK Parti, 55-56 maddelik yeni yasal düzenleme üzerindeki çalışmalarında sona geldi. MHP ile son şekli verilerek Meclis'e sunulacak teklif, önümüzdeki ay Genel Kurul'da ilk görüşülecek gündem maddelerinden biri olacak. Teklifteki bazı önemli düzenlemeler şöyle:

ARA ELEMAN DESTEĞİNİ DEVLET ÜSTLENECEK

- Meslek liselerinin ara eleman yetiştirmesi teşvik edilecek. Mevcut durumda meslek liselerinde okuyan öğrencilere işyeri stajlarında 767 TL aylık destek ödemesi yapılıyor. Bu rakamın üçte birini işveren ödüyor. Yeni düzenleme ile işverenin ödediği destek miktarını devlet karşılayacak. Ayrıca işverenler, kalfalık stajında yaptıkları üçte ikilik destek ödemesinden de muaf tutulacak. Bu ödemeyi de işveren yerine devlet yapacak. Düzenleme, 160 bin civarında meslek lisesi öğrencisini ilgilendiriyor.

VERGİDEN MUAF ESNAF

- Küçük esnafa vergiden muafiyet getiriliyor. Yıllık cirosu 240 bin TL'nin altında olan ve basit usulle defter tutan yaklaşık 850 bin esnaf, gelir vergisinden muaf tutulacak. Berber, kuaför, terzi gibi küçük esnaf, defter tutmaya devam edecek.

- Youtuber'ların videoların arasına alınan reklamlardan kazandığı pay, artık kaynağından kesinti yapılarak vergilendirilecek. Yani vergi mükellefi Youtuber; vergi sorumlusu ise banka olacak. Youtuber'lar bankadan kendilerine özel hesap açacak; bankalar ise Youtube'un bu hesaba gönderdiği paradan stopaj kesecek.

BEYANNAME 4 AYDA BİR VERİLECEK

- Bazı tarım desteklerindeki kesintiler artık vergiye tabi olmayacak.
- 3 ayda bir verilen geçici vergi beyannamesi, artık 4 ayda bir verilecek. Beyanname verme dönemleri de 1 ay geriye alınacak. Gelir vergisi için beyanname mart yerine şubat sonu; kurumlar vergisi için ise mart sonu verilecek.
- İnternet üzerniden yapılan vergi ödemelerinde kolaylaştırmaya gidilecek. Vergide e-devlet daha aktif hale getirilecek.
- E-fatura nizamında değişiklik yapılacak.

Dijital hizmet vergisinde rekor

 

İspanya, artan fiyatlara karşı elektrikte vergi indirime gitti

 

Kuruyemiş sektörü kahvede gümrük vergisinin sıfırlanmasını talep ediyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.16 Eylül 2021 17:56

    KAMU İŞÇILERİ EN DÜŞÜK NET 4100 TL ÜCRET ALIYOR SİGORTALARI DEVLET TARAFINDAN ÖDENİYOR EMEKLİ OLDUKLARINDA ÖMÜR BOYU EMEKLİ MAAŞI ÖDENİYOR ESNAFLIK YAPANLARIN BÜYÜK KISMI DEVLET KAPISINDA DEVAMLI İŞ BULAMAYANLARLA ÇOK AZ OLAN GELİRLERİNİ ARTTIRMAK İSTEYEN ÜCRETLİLERLE İŞSİZLERDİR YANİ HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞAN İNSANLARDIR ONLARA DAHA FAZLA KOLAYLIKLAR SAĞLANMALIDIR SADECE GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ SAĞLAMAK YETMEZ ÖRNEĞİN SAĞLIKLI KOŞULLARDA ÇALISMALARI SAĞLANMALIDIR BELEDIYE VAKIF DERNEK DÜKKANLARI DAHA DÜŞÜK ÜCRETLE KİRALANMALIDIR AÇIK ARTTIRMALI İHALE YÖNTEMLERİYLE DEĞİL