BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEnerji CEO'ları liderleri çevre için uyardı!----

Enerji CEO'ları liderleri çevre için uyardı!

Enerji CEO'ları liderleri çevre için uyardı!
21 Temmuz 2021 - 08:47 www.finansgundem.com

Dünyayı en fazla kirleten ilk 20 ülkenin liderlerine rüzgar enerjisi üreticilerinden acil adım atmaları yönünde çağrı geldi.

Kuraklık, aşırı sıcaklık ve sellerin artışıyla birlikte küresel ısınma dünyanın gündemine daha fazla girmeye başladı. Enerji kaynaklı karbon emisyonlarının yüzde 80 sebebi olan G20 ülkelerinin liderlerine, en büyük 25 rüzgar enerjisi şirketinin CEO'su mektup yazarak acil adım atmaları konusunda çağrıda bulundu.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) CEO'su Ben Backwell imzasıyla yayınlanan mektupta, G20 liderlerinin dünyanın enerji sistemini dönüştürmek için gereken güce sahip oldukları vurgulanırken, Paris İklim Anlaşması hedefleri hatırlatıldı. Ülke liderlerine yenilenebilir kaynaklar ve temiz enerji çözümü konusunda “ciddileşmeleri” çağrısında bulunuldu. Bu noktada rüzgar enerjisinin önemine dikkat çekilen mektupta, ülkelerin rüzgar potansiyelinin olduğu ve bunun yeterince kullanılmadığı kaydedildi. Bu hızla gidilmesi durumunda, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) “2050 karbon nötr” hedefinde belirtilen rüzgar kapasitesinin yarısının da altında kalınacağı aktarıldı.

HEDEFLERE ULAŞILAMAZ

GWEC CEO'su Backwell, özellikle son 20 yılda rüzgar enerjisi maliyetlerinin gerilediğini hatırlatırken, bu alana yapılacak yatırımlarla ekonomiye de katkı sağlanacağını ifade etti. Backwell, G20 ülkelerinde kararlı ve acil politika değişikliği olmadan hedeflere ulaşılamayacağını söyledi.

RÜZGAR ENERJİSİ TEŞVİK EDİLMELİ

Dünya ekonomisine yön veren G20 ülkelerinin rüzgar enerjisi konusunda atması gereken adımlar, GWEC'in liderlere yazdığı mektupta tek tek sıralandı. İlk olarak rüzgar enerjisi yatırımlarının ülke içinde teşvik edilmesi gerektiğinin vurgulandığı mektupta, hükümetlerin temiz enerji konusunda daha net hareket etmeleri gerektiği vurgulandı. Şebeke ve iletim dahil olmak üzere altyapı yatırımlarının hızlı bir şekilde ilerletilmesi gerektiği ifade edilirken, yasal düzenlemelere de dikkat çekildi.(Taylan Büyükşahin/Sözcü)

Türkiye rekoru kırıldı! 49.1 derece

Almanya'daki sellerde can kaybı 170'i aştı

Tahran metrosundaki elektrik kesintisi protestolara yol açtı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)