BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEmekliye kademeli zam temmuza yetişecek mi?----

Emekliye kademeli zam temmuza yetişecek mi?

Emekliye kademeli zam temmuza yetişecek mi?
04 Haziran 2023 - 09:34 www.finansgundem.com

Emeklilere yapılacak olan zam için çalışmalar hızlandırıldı. Emekli maaşlarına, kamu işçisine yapılan zam referans alınarak yüzde 35 ila 45 arasında kademeli zam yapılacağı belirtiliyor.

İktidar, emeklilere verdiği ara zam sözü konusunda çalışmalarını hızlandırdı. Kamu işçisinin yüzde 45'lik maaş artışının ardından emeklilerin beklediği ara zam konusunda, 6 aylık enflasyon verisi, refah payı ve seyyanen zam formülü üzerindeki çalışmaların tamamlamak üzere olduğu belirtildi. Edinilen bilgilere göre maaş zamlarının temmuz ayına yetiştirilmesi planlanıyor.

KAMU İŞÇİSİNE YAPILAN ZAMMIN REFERANS ALINMASI BEKLENİYOR

Memur ve memur emeklisinin yüzde 6 toplu sözleşme zammına ek enflasyon farkı da alacağı biliniyor. Merkez Bankası'nın anketine göre 6 aylık zam oranının SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 29.92 sevilerinde olması beklenirken, refah payı hariç memur ve emeklisi zammı ise yüzde 18.63 olarak hesaplanıyor. Ancak burada kamu işçisine yapılan yüzde 45'lik zammın referans alınması bekleniyor.

İktidar ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın emekli maaşlarının kademeli olarak artırılmasına yönelik vaadine bağlı olarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında kademeli olarak zam  planlıyor. Böylece en düşük emekli aylıklarına yapılan iyileştirmeden yararlanamayan emeklilere yönelik düzeltme yapılmasının planlanıyor. Buna göre, 10-15 bin TL arasındaki emekli aylıklarının yüzde 45, 15-20 bin TL arasındaki aylıklara yüzde 40, bu tutarın üzerindekilere aylıklara da yüzde 35 oranında zam yapılabileceği dile getiriliyor. Ara zammın yüzde 45 oranında yapılması halinde 10 bin TL'lik emekli aylığının, 4 bin 500 lira artışla 14 bin 500 TL olabileceği belirtiliyor.

BAĞ-KUR’LULARIN GÖZÜ MECLİSTE

Meclis'in gündemindeki ilk konulardan birinin de Bağ-Kur'luların prim günün sayılarının SSK ile eşitlenmesi olacağı belirtiliyor. Bağ-Kur'lular 9.000 prim gününe sahip olmaları durumunda emeklilik hakkı elde ediyor. İlgili düzenlemenin hayata geçirilmesinin ardından küçük esnafın emekli olmak için gerekli prim günü 9.000'den 7.200'e ineceği belirtiliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden prim günü nedeniyle faydalanamayan Bağ-Kur'lular da ilgili düzenlemeyle emeklilik hakkı elde edebilecek. (Sözcü)

İşte emekliye kademeli zam planı

 

Emekli bayram ikramiyesi yeniden artıyor!

 

Emekli zammı ne kadar olacak? EYT'liye çifte müjde!

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Emekli04 Haziran 2023 22:16

    Kademeli zam bir haksızlık, yüksek prim ödediğim için niçin düşük zam alacağım anlamıyorum. Adalet mi bu?

  • Fhr04 Haziran 2023 14:43

    Hiç bir halt olmaz devlet yine yüksek ve fazla prim ödemiş olan emekliye adaletsizlik yapar olue biter..enayi gibi bağkur primini yüksek ödedim az ödeyenle maaşım aynı oldu diyorlar.