BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEmekliler bayram ikramiyesinde artış talep ediyor----

Emekliler bayram ikramiyesinde artış talep ediyor

Emekliler bayram ikramiyesinde artış talep ediyor
29 Haziran 2020 - 13:49 www.finansgundem.com

Ramazan ve Kurban bayramlarında bin lira ikramiye alan emekliler, ikramiyelerin enflasyona endekslenmesini talep ediyor

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emekli olduğu gün olan 30 Haziran'ı her yıl hem kutlama hem de sorun ve taleplerini dile getirme vesilesi olarak gören emekliler, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl özel günlerini buruk geçiriyor.

1 milyonu aşkın üyesiyle emeklileri temsil eden en büyük yapı olan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), salgın nedeniyle kitlesel kutlama yapmama kararı alarak sosyal medya üzerinden etkinlikler düzenleyecek.

"Mutlu edecek yeni adımlar bekliyoruz"
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, salgından en olumsuz etkilenen kesimin emekliler olduğunu belirterek salgına karşı alınan tedbirler kapsamında emeklilerin haftalarca evlerinden çıkamadığını anımsattı.

Emeklilerin tedbir ve yasaklara titizlikle riayet ettiğini vurgulayan Ergün, vatandaşlardan maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını istedi.

Salgın sürecinde aylık ödemelerinin evde yapılması, en düşük emekli aylığının 1500 liraya yükseltilmesi, Ramazan Bayramı ikramiyesinin erken ödenmesi ve Vefa Sosyal Destek Gruplarının yaptığı hizmetlerin emeklileri bir hayli memnun ettiğini ifade eden Ergün, "Emeklilerimizin faydasına olan bu adımlar için 13 milyon emeklimiz adına yetkililere teşekkürü borç biliriz. Bununla birlikte salgın sürecinde hem ekonomik hem de psikolojik olarak zor günler yaşayan emekliler olarak hükümetten bizi mutlu edecek yeni adımlar bekliyoruz." dedi.

"Atılacak adımlar tüm kesimlere can suyu olacak"
Ergün, TÜED'in öncülüğü ve mücadelesi sayesinde son birkaç yılda emeklilerin önemli taleplerinin karşılandığını belirterek buna karşın hala çözüm bekleyen sorun ve taleplerinin bulunduğunu ifade etti.

Anayasanın 10'uncu maddesindeki "Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz." ifadelerinin, yaşlılar için pozitif ayrımcılık içerdiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

"Anayasamızın tanımladığı pozitif ayrımcılık olanakları değerlendirilerek emeklilerimiz ve yaşlılarımız için de bir sosyal destek paketi açıklanmasını istiyoruz. Bu pakette, bayram ikramiyelerinin enflasyona endekslenmesi, intibak hakkının verilmesi, ek ödeme oranlarının yüzde 4-5'ten yüzde 8-10'a çıkarılması, sağlıkta ek ödemelerin kaldırılmasına yer verilmeli. Doğrudan ekonomiye yansıyacak bu adımlar sadece emeklilerimize değil, ekonomimizin çarkları içerisinde küçük esnaf başta olmak üzere tüm kesimlere can suyu olacak ve piyasaları canlandıracaktır."

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Altümsek29 Haziran 2020 16:42

    Çiftçi borçları ertelensin

  • Özel Sandık Emeklisi29 Haziran 2020 15:43

    Hangi Bayram İkramiyesi?... Özel Sandık Emeklileri 3 yıl olacak halen ikramiye alabilmiş değil.Ak Parti ve MHP uyuyorlar.İstekleri duymazdan,görmezden geliyorlar...Bankacılık Yasasında "Bankalar Bayram İkramiyesi ödemek için Sandıklarına kaynak aktarabilirler" maddesini ekleseler, böylece Özel Sandıklarda "Kaynak Yok" demekten vazgeçerler... Tek bir maddeyi TBMM' den geçirmek zor mu Sayın Yetkililer?... Özel Sandık Emeklileri SGK ( SSK) hükümlerine tâbi ve maaş artışları böyle yapılıyor.Ama iş ikramiyeye gelince yan çiziyorlar.Bunu çözecek olan Ak Parti ve MHP dir. Bilginize...

  • Sait01 Temmuz 2020 15:38

    Ne uyumasi kafalarini kuma gommusler olu talidi yapiyorlar..ikramiyeymis peh milletin once hakkini bir odesinler..onlardan lutuf isteyen yok.belescileri krediyle besleyip milletin anasini aglatiyorlar..adamlar beles hibe krediyi alip altina dovize konuta kosturuyorlar..krediyi geribodemeyil millete yikiyorlar idarede buna goz yumuyor