BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemElvan: Reformlar yabancı yatırımcılara anlatılacak----

Elvan: Reformlar yabancı yatırımcılara anlatılacak

Elvan: Reformlar yabancı yatırımcılara anlatılacak
26 Aralık 2015 - 12:37 www.finansgundem.com

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, reformları yabancı yatırımcılara anlatacaklarını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yabancı yatırımların Türkiye'ye ilgisini artırmak konularında çalışmak üzere ilgili bakanlardan oluşan bir kurul oluşturulacağını söyledi. 

Söz konusu kurula TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM'in yanı sıra YASED'in de üye olacağını ifade eden Elvan, "Geçmişte özellikle yabancı sermayenin ülkemize çekilmesi ile yatırımcıların şikayetlerine yönelik çok ciddi çalışmalar yapıldı. Bu konuda bir takvim ve teknik alt komiteler oluşturuldu. Yeni dönemde özellikle yabancı sermayeyi çekecek tedbirleri süratle hayata geçirecek çalışmalara başlayacağız" diye konuştu. 

"Yatırım yeri temini konusundaki sıkıntıları ortadan kaldıracağız"
Yatırım yeri tahsisi konusundaki sıkıntıları giderecek tedbirleri de alacaklarına işaret eden Elvan, bütün bunların yanında reformları yabancı yatırımcılara da anlatacaklarını kaydetti. Elvan, "Ocak ayının ikinci haftasında Sayın Başbakanımızla beraber Türkiye'de yatırım yapmış yabancı iş adamlarımızla buluşacağız. Sayın Başbakanımız onların sorunlarını dinleyecek" diye konuştu.

Şirketlerin tasfiye işlemlerini kolaylaştıracak düzenleme de yapacaklarını anlatan Elvan, özellikle enerji sektöründe, zaman alan enerji lisans ve ruhsat izin işlemlerini kolaylaştıran bir mekanizmanın ortaya konulacağını söyledi.

Yatırımlarda bürokrasinin azaltılması
Yatırımlarda özellikle bürokrasinin azaltılmasına yönelik çalışmaların yapılacağını belirten Elvan, "Başbakanlıkta kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Kırtasiyeciliğin azaltılması, daha dinamik ve hızlı karar veren süreçlerin ortaya konulmasına yönelik çalışmalarımız olacak" şeklinde konuştu.

"AB ile ilgili reformlara öncelik verilecek"
Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulunun ilk toplantısında hangi kararların alındığına ilişkin de bilgi veren Elvan, "AB'nin 2016 yılı içinde vize muafiyeti sağlaması söz konusu bununla ilgili yapılması gereken düzenlemeler var. AB tarafının yapacağı bazı düzenlemeler var, bizim yapacağımız bazı düzenlemeler var. Dolayısıyla AB ile ilgili reformlara ve vize ile ilişkili olan yasal düzenlemelere öncelik verilmesi konusunda karar aldık" dedi.

Kadın ve gençlerin istihdamı
Sosyal koruma ile istihdam ilişkisinin bir başka sorun alanı olduğunu anlatan Elvan, sosyal yardımların istihdamı teşvik edici bir yapıda olması gerektiğini söyledi. 

Yeni dönemde kadınların istihdamına yönelik düzenlemeler de yapacaklarını belirten Elvan, hamilelik sürecinin memuriyet süresinden sayılması, çocuk sayısına göre desteğin de aralarında bulunduğu 4 düzenlemeyi hayata geçireceklerini söyledi.

Gençlere yönelik düzenlemeler hakkında da bilgi veren Elvan, "Biz sadece gençlerin iş arayan gençler olmasını istemiyoruz. İş arayan yerine işveren gençler olmasını istiyoruz. Bu nedenle de 50 bin liralık kişi başına karşılıksız hibe desteği uygulamasını başlattık, her bir gence 100 bin lira faizsiz kredi sağlama taahhüdünü verdik, kırsal alanda 30 bin liraya kadar genç çiftçilere destek mekanizmasını başlattık. Bunlar, gençlerin iş arayan değil işveren gençler olmasını sağlayacak olan düzenlemeler" değerlendirmesinde bulundu. 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)