BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemDünyanın en eski darphanesi keşfedildi----

Dünyanın en eski darphanesi keşfedildi

Dünyanın en eski darphanesi keşfedildi
06 Ağustos 2021 - 15:51 www.finansgundem.com

Çin'in doğusundaki Henan eyaletindeki antik şehir Guanzhuang'da yapılan kazılar sonucunda dünyanın en eski madeni para fabrikasının keşfedildiği açıklandı.

İngiltere’de yayın yapan bilim dergisi Antiquity, dünyadaki en eski madeni paraların Çin’de basıldığına dair araştırmasını yayımladı.

Yayımlanan araştırmada Çin'in doğusundaki Henan eyaletindeki antik bir şehir olan Guanzhuang'ın kalıntılarında kazı yapan arkeologların, yaklaşık 2 bin 600 yıl önce minyatür, kürek şeklindeki bronz sikkelerin seri olarak üretildiğini, bilinen en eski sikke darphanesini keşfettiklerini açıkladı.

Zhengzhou Üniversitesi'nde arkeolog ve araştırmanın baş yazarı olan Hao Zhao, duvarlarla çevrili ve Guanzhuang şehrinin MÖ 800 civarında kurulduğunu bildirirken, şehirde bronz kaplar, silahlar ve aletler dövülen dökümhanenin MÖ 770’li yıllarda açıldığını aktardı.

Şehir halkının 150 yıl içerisinde bronz madeni para üretmeye başladığını aktaran Zhao ve ekibi, radyokarbon tarihleme yöntemini kullanarak darphanenin MÖ 640 ila 550 yılları arasında çalışmaya başladığını belirledi.

İKİ MADENİ PARA VE DÜZİNELERCE KİL PARA KALIBI BULUNDU

Araştırmacılar, kazıları sırasında bahçecilik aletinin küçültülmüş versiyonlarına benzeyen iki kürek şeklinde madeni para ve bunları dökmek için kullanılan düzinelerce kil kalıbı buldu.

Bulunan madeni paralardan birinin mükemmel durumda olduğunu aktaran araştırmacı ekibi, bronz madeni paranın 27 gram ağırlığında olduğunu aktardı.

DAHA ÖNCE LİDYALILARIN ÜRETTİĞİ AÇIKLANMIŞTI

Daha önce yapılan araştırmalarda halihazırda Türkiye sınırlarında kurulan Lidya İmparatorluğu'nun MÖ 630’da sikke ürettiğini belirtirken arkeolog Hao Zhao, Lidyalıların sikke ürettiği darphanenin MÖ 575 ile 550 yılları arasında kurulduğunu kaydetti.

Zhao, Guanzhuang darphanesinin “şu anda dünyanın bilinen en eski ve tarihi güvenilir olan darphanesi” olduğunu söyledi.

İnsan dişli balık korkuttu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)