BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaDolar/TL'de seçim sonrası senaryoları----

Dolar/TL'de seçim sonrası senaryoları

Dolar/TL'de seçim sonrası senaryoları
17 Şubat 2023 - 13:53 www.finansgundem.com

Standard Chartered ekonomistleri Geoff Kendrick ve Farooq Pasha, Türkiye'de seçimin sonucunda dolar/TL’nin ortodoks politikalardan dönüş yaşanması halinde 20, mevcut politikaların devamı halinde ise 36 seviyesine çıkabileceğini öngördü.

Standard Chartered, Türkiye'de seçimin etkileri üzerine bir analiz yayımlarken, dolar/TL kuruyla ilgili de öngörülerde bulundu.

“Türkiye’nin belirsiz seçimi” başlığıyla 16 Şubat tarihinde Standard Chartered ekonomistleri Geoff Kendrick ve Farooq Pasha'nın imzasıyla yayımlanan raporda banka, Türkiye’nin mevcut durumda mayıs ayında yapılması planlanan seçimlerinin ekonomik temellerde bozulmanın yaşandığı ve anketlerin iktidar partisine yönelik tarihi düşük bir desteğe işaret ettiği bir döneme denk geldiğini belirtti.

Bloomberght'de yer alan habere göre raporda ekonomistler, "Tüm bunlarla birlikte muhalefetteki bölünme Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu öngörmeyi zorlaştırıyor. Genel konsensüs AK Parti-MHP ittifakının meclis çoğunluğunu kaybedebileceği yönünde. Seçim sonrası yeni ittifaklar ve azınlık hükümeti gibi çok sayıda senaryo da mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

Raporda, “Türkiye’nin ekonomik durumu kötüleşmeye devam ediyor. 2022’de ortalaması yüzde 72 olan enflasyonun, 2023 ortalamasının yüzde 50 olacağını tahmin ediyoruz. Buna bağlı olarak yaşam maliyeti krizi büyüme üzerinde baskı kuruyor; GSYH büyümesinin 2022’deki yüzde 4,5 seviyesinden 2023’te yüzde 3’e gerileyeceğini öngörüyoruz. Aynı zamanda, para politikası ultra gevşek olmaya devam ediyor, reel getiri de -yüzde 50 civarında. Seçim sonrasında mevcut yönetimin devamı büyüme yönlü politikaların devamı anlamına gelebilir” denildi.

Tahminlerde orta nokta 28

Raporda ortodoks olmayan para politikasının, fonlanması zor olan uzun süreli ticaret açığı ve cari açık sonucu yarattığı ifade edildi.

Raporda ,"Diğer para girişleri’ 2022’deki ödemeler dengesi stresinin etkisinin azaltılmasını sağlarken, bunun sürdürülebilir olması zor ve seçim sonrası fonlama için başka kaynaklara ihtiyaç duyulacak. Mevcut ortodoks olmayan politikalardan dönüş yeterli miktarda portföy girişi çekerek ekonominin uyum sağlamaya çalıştığı süreçte açıkları kapatmaya yardımcı olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Ekonomistler böyle bir senaryoda dolar/TL’nin 2023 yılsonuna doğru 20 seviyesinde olacağını öngördü. Mevcut politikaların devamı durumunda ise ekonomistler Türk lirasının reel olarak değer kaybedeceğini ve bu senaryoda, dolar/TL’nin 2023 sonunda 36 seviyesinde olacağını tahmin etti. Ekonomistler, “Yılsonu dolar/TL tahminimiz - Erdoğan’ın yeniden kazandığı ve kazanamadığı - iki farklı seçim sonucu tahminlerimizin orta noktası olan 28 seviyesinde bulunuyor. Bu, bizim şu anda seçim senaryoları için yüzde 50-50 olasılık gördüğümüz mevcut görüşümüzü yansıtıyor” dedi.

 

Dolar, Fed’in faiz artırım beklentileriyle yükselişte

 

Altında 'Fed' baskısı

 

Piyasalarda gün ortası 17/02/2023

 

 
 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Alen17 Şubat 2023 21:17

    Kim gelirse gelsin bu saatden sonra TL nin değer kazanması cari açığın patlaması, ihracatçının batması anlamına geleceği için o senaryoyu geçiniz.

  • Hurşit17 Şubat 2023 14:14

    Akıl dışı ekonomik program diye program bile olmayan ilimde bilimde günümüz gercekliginde ekonomide asla yeri olmayan hamasetler terk edilir normal liyakat sahibi ekonomik yönetimile ülke düze çıkar yatırım ceker TL deger kazanır piyasalar rahatlar güven gelir döviz kırılır