BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaDolar neden yükseliyor?----

Dolar neden yükseliyor?

Dolar neden yükseliyor?
11 Kasım 2021 - 12:12 www.finansgundem.com

Merkez Bankası'nın faiz indirimleri için beklentilerin yükselmesi, Türkiye’nin dış borç takvimi ve ABD’den gelen enflasyon verisinin beklentileri aşması ile dolar durdurulamıyor.

Eylül ayında yapılan faiz indiriminden bu güne düşüş eğiliminde olan TL’de bugün psikolojik 10 lira sınırına yaklaşıldı.

Dün en düşük 9,7269 ve en yüksek 9,8761 seviyelerini gören dolar/TL, günü önceki kapanışın yüzde 1,14 üzerinde 9,8434'ten tamamladı. Dolar/TL kuru bugüne 9,92 liradan açılış yaparken, yükselişini 9,9744 seviyesi olan yeni zirveye kadar sürdürdü.

12.15 itibarıyla dolar/TL yüzde 1,07 oranında yükselişle 9,9472 liradan, euro/TL yüzde 1,05 oranında yükselişle 11,4169 liradan ve sterlin/TL 13,3302 seviyesinden işlem gördü.

Bu hafta yurt içinde yükselişini hızlandırarak şimşekleri üzerine çeken dolar/TL dün de ABD enflasyon verisi sonrası dünya çapında tırmanışa geçti. Kurumların Merkez Bankası faiz indirimi beklentilerinde indirim oranının yükselmesi de TL’de negatif ayrışmaya sebep oldu.

ABD Çalışma Bakanlığının son verileri, ülkede enflasyonun 31 yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ekimde aylık bazda yüzde 0,9 ve yıllık bazda yüzde 6,2 artarak beklentileri aştı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 18 Kasım’da yapılacak olan toplantısında, Faiz indirimlerinin süreceği beklentisi de piyasaları hareketlendi.

Yayımladıkları araştırma raporuna göre, haftaya yapılacak TCMB toplantısında 100 baz puanlık bir indirim beklediklerini belirten Deutsche Bank ekonomistleri, 16 Aralık'ta 100 baz puanlık bir indirim daha yapılmasını beklediklerini ve yıl sonu faiz beklentilerini de yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürdüklerini söyledi.

Dış ödeme takvimi baskı yaratıyor

QNB Finansbank ekonomistleri Erkin Işık ve Deniz Çiçek, Bloomberg HT haberine göre, Kasım ve Aralık aylarındaki yüksek dış borç geri ödemelerine dikkat çekerken toplamda Döviz açığının iki ay boyunca yüksek seyredeceğine işaret etti.

Ekonomistler, sonrasında döviz açığının yaz aylarına kadar aylık 9 milyar dolar civarında kalacağını hesapladıklarını belirterek şunlar söyledi:

Dış borç ödemeleri, reeskont kredileri ve cari dengenin toplamı olarak hesapladığımız döviz açığı ekim ayında 3,7 milyar dolardan, Kasım ayında 12 milyar dolara çıktıktan sonra, Aralık ayında 10,4, önümüzdeki senenin Ocak ayında da 6,6 milyar dolara gerileyecektir.

ABD Doları, euro karşısında 20 ayın en yüksek seviyesine çıktı

Dolarda hareket hızlandı