BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkDoğan'ın yatırım bankası ne zaman faaliyete başlıyor?----

Doğan'ın yatırım bankası ne zaman faaliyete başlıyor?

Doğan'ın yatırım bankası ne zaman faaliyete başlıyor?
21 Kasım 2020 - 13:55 www.finansgundem.com

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş "Yatırım bankası kurmak için lisans iznimizi aldık. Faaliyet izni çalışmalarına devam ediyoruz, 2021’in ikinci çeyreğinde faaliyete geçebileceğimizi tahmin ediyoruz" açıklamasında bulundu

Doğan Holding’in pandemi önlemleri çerçevesinde internet üzerinden düzenlediği ‘Yatırımcı İlişkileri Webinar’ına yatırımcılar büyük ilgi gösterdi. Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, Doğan Holding CFO’su Bora Yalınay, Doğan Holding Sermaye Piyasaları, Finansal Raporlama ve Bütçeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Doğu’nun konuşmaları ile başlayan, Aytemiz Akaryakıt Genel Müdürü Erol Varlık, Doğan Enerji CEO’su Burak Kuyan, Ditaş Genel Müdürü Osman Zeki Sever, Doğan Holding Otomotiv Grubu Genel Müdürü Kağan Dağtekin, Çelik Halat CEO’su Serdar Seylam ve Kanal D Romanya CEO’su Uğur Yeşil’in detaylı bilgiler verdiği toplantıya, Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarının, portföy yönetim şirketlerinin ve emeklilik fonlarının yönetici ve temsilcileri katıldı. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen buluşmada hem Holding’in, hem de Holding bünyesindeki şirketlerin finansal performansı değerlendirildi.

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş toplantıda; Doğan Holding’in 2020’nin üçüncü çeyrek dönemindeki performansıyla ilgili olarak; alınan tedbirler, etkin kriz ve süreç yönetimi ve maliyet tasarrufları ile Kovid-19’un olumsuz etkilerinin sınırlandırıldığını, etkin bir şekilde belirsizliği yönettiklerini belirterek, genel anlamda konsolide net nakitte artışlar elde ettiklerini, kâr marjlarında, giderler ile maliyetlerde ise iyileşme sağlandığını kaydetti.Türkiye’nin zorlu ekonomik koşullarına rağmen Doğan Holding’in bu yıl yatırım stratejisinin planlanan yönde ilerlediğini vurgulayan Çağlar Göğüş, şunları söyledi:

Yatırım Bankasının 2021 ilk çeyrekte faaliyete geçmesi öngörülüyor

“Doğan Holding olarak, 2018 yılında başlattığımız, 2019’da sürdürdüğümüz odaklanma ve verimlilik stratejisi çerçevesinde stratejik alanlara yatırım yapan özel sermaye fonu özelliğinin daha da ön plana çıkacağı bir 2020 yılı öngörmüştük. Doğan Holding olarak yeni yatırımlar için yabancı para geliri olan, ihracatı olan, iç piyasa ile dış piyasa dengesini yönetebileceğimiz, katma değer yaratan özellikli kimyasallar, oto yan sanayii, ambalaj ve finans sektörlerine ve yenilenebilir enerji sektörüne odaklanıyoruz. Aynı zamanda mevcut işlerimizde de organik olarak büyümek için yatırımlar yapıyoruz. Hızlı büyüyen, yüksek katma değerli sektörlere yatırım stratejimiz kapsamında, Temmuz’da SESA Ambalaj ve Plastik Sanayi Ticaret AŞ'nin yüzde 70'ini, satın aldık.Grubumuzun e-ticaret ve bankacılık deneyiminden faydalanarak, dijital teknolojilerle donatılan bir yapıyla, üst düzeyde yatırım bankası hizmetlerini ve fonlamayı birlikte sunacak ve aynı zamanda KOBİ’leri hedefleyen, önemli fintech ürünlerine yönelik çalışmaların planlandığı yatırım bankası kurmak için lisans iznimizi aldık. Faaliyet izni çalışmalarına devam ediyoruz, 2021’in ikinci çeyreğinde faaliyete geçebileceğimizi tahmin ediyoruz.”

“Sağlıklı ve dengeli portföyle krizlere dayanıklıyız”

Doğan Grubu’nun portföyüne bakıldığında FAVÖK ve net kâr dağılımının oldukça sağlıklı ve dengeli olduğunun görüleceğine dikkat çeken Göğüş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enerji, yenilenebilir enerji, sanayi, yurt dışındaki medya yatırımlarımız, teknoloji işlerimiz, finansal hizmetler ve otomotiv şirketlerimiz giderek daha sağlıklı bir portföy dağılımına ulaşmış durumda. Bizim için sağlıklı portföyün kriterleri de sürdürülebilir büyüme, kâr ve FAVÖK bakımından bir şirkete çok fazla bağımlı olunmaması ve çok iyi yönetimle katma değer sağlanabilmesidir.Tüm bunlar grubumuzu krizlere karşı daha dayanıklı hale getirdi. Önümüzdeki dönemde de stratejik hedeflerimizden sapmadan yatırımla büyüyen bir şirket olmaya devam edeceğiz.”

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş bir kriz yılı olan 2020’de Holding’in brüt kâr marjlarının 2 puanın üstünde arttığını belirterek, 2021 yılına bakıldığında ise Doğan Şirketler Grubu’na ait Aytemiz Petrol, Doğan Enerji ve Sesa ile Kanal D Romanya’dan büyüme beklenildiğini ifade etti. Bu dört şirketimizin kardaki payları önemli ancak tüm şirketlerimizden değer yaratma planları çerçevesinde iddialı büyüme bekliyoruz diyerek sözlerine devam etti.

Doğan Holding CFO’su Bora Yalınay ise Holding’in faaliyet kârlılığının geçen yılın aynı dönemine göre %40 artarak, 789 milyon TL’den 1.108 milyon TL’ye çıkarken, FAVÖK marjının ise %5,7’den %8,5’e yükseldiğinin altını çizdi. Ambalajda derinleşmek adına SESA yatırımının yapıldığını belirterek, “Avrupa ve Amerika dahil tam 35 ülkede ihracatı olan ve ürünlerinin çoğunun geri dönüştürebilir olduğu SESA’da beklenilen büyümenin %9 oranına yükseldiğini söyledi.

Doğan Holding Sermaye Piyasaları, Finansal Raporlama ve Bütçeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Doğu, son iki yılda 361,7 mn TL temettü dağıttıklarını ve önümüzdeki yıl temettü endeksine girme hedefleri olduğundan bahsetti. Ayrıca yılbaşından bu yana BİST 30 Endeksi’ne göre Doğan Holding’in yaklaşık %45 daha iyi performans gösterdiğini vurguladı. Doğu, önümüzdeki dönemde de pay geri alım programını devam ettirmeyi planladıklarını iletti.

Doğan Holding şirketleriyle ilgili öne çıkan bazı satır başlıkları ise şöyle:

- Kovid-19 süresince en çok etkilenen sektörlerden biri olan akaryakıt sektörüne ilişkin gündemi değerlendiren Aytemiz Akaryakıt Genel Müdürü Erol Varlık, bu kapsamda alınan tedbir ve önlemleri paylaştı. Etkin bayi ağı yönetimi; maliyet kontrolleri, işletme sermayesinde verimlilik ve fiyatlardaki dalgalanmalar karşısında stok yönetimi tedbirleri ile 3. çeyreği olumlu kapattıklarını belirtti.

- Doğan Enerji Genel Müdürü Burak Kuyan, Türkiye’nin en verimli santrallerinin de içinde bulunduğu yenilenebilir enerji portföyünü arttırmanın ve yeşil enerji konusundaki odaklanmanın 2021 yılında da devam edeceğini vurguladı.

- 2020 itibariyle Almanya başta olmak üzere 38 ülkeye ihracat yapan Ditaş’ın Genel Müdürü Osman Zeki Sever, mevcut ihracat pazarı ve 2021 pazar hedefleri, güçlü AR-GE merkezleri özelinde talebe özel ürün geliştirme çalışmalarından bahsetti. Güvenli ürün sertifikasını da alan Ditaş’ın brüt kâr marjında iyileşme sağlandı.

- Çelik Halat Genel Müdürü Serdar Seylam, 2020’de gerçekleşen toplamda 11 yeni projeden bahsederek 2021 yılında odaklanacakları üretim alanlarını ve yatırım hedeflerini paylaştı. Türkiye’de tüm otomotiv sektörü tarafından kullanılan Çelik Halat’ın ürettiği teller için ihracatın kısıtlı olduğunu, ancak yurt içi satışlara devam edildiğini belirten Seylam, yüksek performanslı halat üretimine başlandığını ve halat kapasitesinde 2022 sonuna kadar %50 artış beklediklerini, beton demeti çalışmalarında ise Brezilya ve Güney Amerika’ya ihracata başlanacağını belirtti.

- Doğan Holding Otomotiv Grubu Genel Müdürü Kağan Dağtekin, 2020’de pandemi şartlarına hızla uyum sağlayarak müşterilere evden çıkmadan otomobil satın alabilme imkânı sağlayan, sabit fiyat garantili ön satış gibi uygulamalara başladıklarından bahsetti. Dizel satışlar %40 gerilerken, benzinli hibrid satışların %55 ilerlediğinden bahseden Dağtekin, 2021 için yeni marka ve hizmetlerle birlikte distribütörlükte %51, perakende sektöründe de %49 büyüme hedeflediklerini açıkladı.

- Kanal D Romanya Genel Müdürü Uğur Yeşil, Kanal D Romanya ile televizyon segmentinde Romanya’da ilk 3 kanal içine girmeyi başardıklarını ve son 10 yılda Romanya’da tek büyüyen kanal olduklarını paylaştı. Kendi içeriğini kendisi üreten kanal, geçen yıla oranla %13 büyüme yaşadı, kâr marjı ise %30 oranında arttı.

YORUMLAR (18)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hakan 23 Kasım 2020 00:56

  Doğan diyip geçmeyin her türlü dümen entrikalar bunlar da idi

 • İşbank yolsuzlugu kimleri zengin etti?? 22 Kasım 2020 17:27

  Dogan ve işbank Poas ı ilk aldığında ortak grısım grubu kurdular. Dogan cebinden 5 kurus para cıkmadan işbank tan kredi cekerek ortak oldu. Yolsuzluk diz boyu sonra işbank in hisselerini aldı yarı fiyatına. bunun gibi bir cok şirketı aldılar. Dogan CHP nın kalemi olmaya devam etti bugun yandaş medya diyenler ogunlerde hıc sesleri cıkmazdı. 1991 de hisseleri CHP ye veren anayasa mahkemesi bakanı emekli olduktan sonra CHP kadrosundan işbank yonetımıne atandı. Yani devlet kurumları hıc bir zaman hukumetun yanında olmadı. Anayasa mahkemesı sayıstay danıstay ve ordu her aman CHP nın istedıgı gibi karar aldı. Şimdi istedıklerı karar olmayınca yargı bagımsızlıgı yok diyorlar onceden varmıydı ey CHP

 • HASAN HÜSEYİN ÇEMİRBEKLİ22 Kasım 2020 16:43

  İş bankasındaki CHP hisselerine çökmesin daha önce Poaş çökmüştü beleş almış idi iş bankasının elinden o zamanlar chp senini bile çıkartmamış idi.

 • Hüsnüniyetli Hüsnü 22 Kasım 2020 12:49

  Ne bankaymış be, bitmeyen senfoni mübarek.

 • Hacıbeleş22 Kasım 2020 01:12

  Doğan deyip geçmeyin. Bir devrin en kudretlisiydi. formaliteden, kuklası başbakanla picamayla görüşürdü...rahmetli oldu o formalite boşbakan..

 • Veysel oyar22 Kasım 2020 21:00

  Boşbeleş, gerçekten ismine uygun konuştun... Milleti sazan balık mı sandın kendin gibi...A.doğan m.yılmaz yaz google annatsın,,,tabii annamak istersen,,,seni gidi....

 • Boş beleş22 Kasım 2020 12:38

  Hadi ya gerçekten mi?

 • YİĞİT 22 Kasım 2020 00:03

  dışkank  ı da almışlardı iş bankasından "200 mılyona ,,ıngılızlere 5 mılyar  dolara sattılar,,

 • Atatürk ün işbank hısserı hazineye 21 Kasım 2020 22:31

  Erdoğan olmasa poas ı aldığınız gibi yarı fiyatına tskb yı alırdınız işbankası size yarı fiyatına verirdi gec kaldınız ne de olsa işbank sahipsiz CHP ve munzam bedava hısse sahibi oldular

 • Hayde22 Kasım 2020 12:41

  Hazineye gitmesini isteseydi zaten kendisi verirdi sen kafanı yorma bak bakalım iş bankasının karında bir azalma var mı? Yönetiminde bir zafiyet var mı? Yok o nedenle başkasının parasını soracağına kendi verginin hesabını sor.

 • raki21 Kasım 2020 23:23

  bu sözüne katılıyorum .çünkü bu namussuzlar poası kaptı,başkalarıda aveayı kaptı.şimdi kıpırdayaamıyor en azından .

 • borsa21 Kasım 2020 20:12

  bu ülkede yatırım mı yapılır sırf yandaş değilsiniz diye 5 milyarlık malınızı 1 milyara sattırdılar yoksa el koyacaklardı malınızın hepsine

 • belirsizlik21 Kasım 2020 15:41

  Petrol Ofisi Vurgunu isimli videoyu izledim biraz evvel youtube da.. Vay be dedim...

 • Recai21 Kasım 2020 14:20

  Adamlar zarar eden hürriyeti iyi kitledi tupcuye

 • Kurt14 Şubat 2021 07:15

  Tüpçü cebinden para mı verdi hangi ülkede yaşıyorsunuz

 • ?22 Kasım 2020 12:42

  Bak bakalım nerden almjş krediyi tüpçü dediğin

 • Neleroluyor22 Kasım 2020 01:00

  Tüpçü para mı verdiDevlet bankası kredi verdi kısaca parayı millet  verdi tüpçü rol icabı mal sahibi oldu

 • Ramazan 21 Kasım 2020 15:18

  Tüpçü Hürriyeti para kazanmak için değil , basında büyük söz sahibi olmak için aldı.Basın yayında olanın Türkiye siyaset ve ekonomisinde de kazamı olur... Koca Demirören grubunun ne düşündüğünü tahmin edememen gayet nornaldir...