BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkDijital euro mevduatları nasıl etkiler?----

Dijital euro mevduatları nasıl etkiler?

Dijital euro mevduatları nasıl etkiler?
16 Haziran 2021 - 07:32 www.finansgundem.com

Yatırım bankası Morgan Stanley analistleri, ECB’nin dijital euro çıkarması halinde banka mevduatlarını yüzde 8 oranında azalacağını öngörüyor

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley analistleri tarafından yapılan tahminler, Avrupa Merkez
Bankası'nın (ECB) dijital euro çıkarması halinde Euro Bölgesi'ndeki bankaların müşteri mevduatlarının yüzde 8'ini kaybedeceklerini öngördü.

Morgan Stanley analistleri bu tahminlerini, 15 yaşın üzerindeki tüm Euro Bölgesi vatandaşlarının tamamının, dijital euronun çıkarılması halinde ECB kontrolündeki dijital bir cüzdana bir vatandaşın aktarabileceği maksimum miktar olacağı öngörülen 3 bin euroyu aktaracaklarını temel aldı.

Analistler yaptıkları değerlendirmede, "Bu durum teorik olarak Euro bölgesi toplam mevduatlarını 873 milyar euro, yüzde 8 azaltacak" ifadelerini kullandılar.

Morgan Stanley'e göre mevduatlarda azalma Baltık ülkeleri, Çekya, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan gibi küçük ülkelerde yüzde 8 ortalamasının çok üzerine çıkacak. Kişi başına 3 bin euronun dijital cüzdana aktarılması bu küçük ülkelerde toplam mevduatları yüzde 17-30 arasında aşağı çekecek.

Dijital euro için tarih verildi!

 

Avrupa, dijital euro'ya ilgili

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)