BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkDestek hesap istatistiğini alt üst eden banka----

Destek hesap istatistiğini alt üst eden banka

Destek hesap istatistiğini alt üst eden banka
24 Mayıs 2016 - 06:40 www.finansgundem.com

Bir bankanın hesaplama sistemini değiştirerek destek hesapları bireysel kredilere aktarması tüm istatistikleri alt üst etti

BDDK rakamlarına göre çalışanların maaşlarına ek olarak verilen ve adına destek hesap denilen KMH yılın ilk üç ayında 790 milyon azaldı. Rahim Ak'ın Habertürk'teki haberinde bu azalmanın nedeni anlatıldı. İşte o haber:

Çalışanlar için Destek Hesap veya Ek Hesap denilen kredili mevduat hesabı artık neredeyse vazgeçilmez. Çünkü bir çok çalışan KMH’yi ücretinin bir parçası olarak kullanıyor. Bunun karşılığında kredi kartı faizi ile aynı olan yüzde 2,02 faiz ödeniyor. Vergilerle birlikte aylık maliyet oranı yüzde 2.42, yıllık maliyet oranı yüzde 29.04’e çıkıyor. Aynı kredi kartında ve ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi KMH hesabı da her geçen gün katlanarak büyüyordu. Öyle ki son 5 yılda yüzde 248 büyüyerek 2 milyar 789 milyon liradan 9 milyar 727 milyon liraya tırmanmıştı. Tam 3.4 kat büyüyerek giderek çalışanların vazgeçilmezi olan KMH hesapları bu yılın ilk 3 ayında ise yüzde 8.2 gerileyerek 8 milyar 938 milyon liraya indi. Miktar olarak söylersek artması gerektiği yerde 789 milyon lira azaldı. KMH hesabının azalmaya başlaması çalışanların daha fazla ücret geliri elde etmesi veya başka bir ek gelir elde etmesi sonucu borcunu kapatması anlamına geliyor. Ancak durumu biraz araştırınca böyle olmadığı görülüyor. Çalışanların borçlarını kapattıkları şeklinde algılanmaya neden olan bu rakamsal küçülmeyi bir bankanın muhasebe standartlarını değiştirmesi sağladı.

KMH HESABI EN FAZLA AKSARAY'DA AZALDI

1.3 MİLYAR TL’LİK FARK OLUŞTU

Banka uzun vadeli ve taksitli geri ödeme seçeneği sunduğu hesabını şimdiye kadar KMH çatısı altında gösteriyordu. Ancak bu hesabın adı KMH olmasına rağmen bir bireysel kredi özelliği taşıdığı için banka bu anlayışından vazgeçip hesabı Bireysel Krediler’in altına aldı. Böylece Türkiye’de KMH hesapları üç ayda normalde yaklaşık 500 milyon lira artarak 10.2 milyar liraya çıkacağına 8.9 milyar liraya indi. Diğer tüketici kredileri kalemi 2.5 milyar lira yükselerek 148 milyara ulaştı. Değişiklik ile bankaların KMH hesaplarındaki pazar payları da durup dururken değişti.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)