BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkCredit Suisse için yeni iddia----

Credit Suisse için yeni iddia

Credit Suisse için yeni iddia
16 Ekim 2022 - 16:57 www.finansgundem.com

Credit Suisse, 4,5 milyar frank civarında bir sermaye açığını kapatmaya çalışırken İsviçre’de yerel bankanın bazı kısımlarını satmaya hazırlanıyor.

Financial Times'ın haberine göre, İsviçre bankası Credit Suisse 4,5 milyar franklık (4,47 milyar dolar) sermaye açığını kapatmak amacıyla İsviçre'deki kimi varlıklarını elden çıkarmaya çalışıyor.

Financial Times, konuya aşina olan kaynaklara atıfta bulunarak, Credit Suisse’in büyük bir sermaye açığını kapatmaya çalıştığını ve bankanın bazı kısımlarını satmak istediğini duyurdu. Haberde ayrıca küresel çapta 50 bin çalışanı bulunan bankada 6 bin kişiyi etkileyecek ağır bir işten çıkarma dalgasının son aşamasına geldiği belirtildi.

FT’nin haberinde bankanın İsviçre’de ana yurt içi operasyonun bozulmadan kalacağı ancak birkaç yan kuruluşun ve diğer işletmelerdeki bazı hisselerin satışı için pazarlık yapıldığı aktarıldı.

BU VARLIKLAR SATILACAK

FT’ye göre, Swiss Universal Bank’ın olası bir satış için düşünülen bölümleri arasında şunlar yer aldı:

“Zürih borsasını yöneten SIX Group’un hisseleri, borsada işlem gören bir İspanyol yatırım şirketi olan Allfunds’da yüzde 8,6 hisse, iki uzman İsviçre bankası, Pfandbriefbank ve Bank-Now ve American Express ile ortak girişim olan Swisscard.”

FT ayrıca bankanın yerel kurumsal, bireysel ve özel bankacılık hizmetlerini koruyacağını söyledi. Credit Suisse konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti. Banka yeniden yapılanma planlarını açıklayacağı 27 Ekim’de detaylı açıklama yapacağını söyledi.

BANKA KRİZLE BAŞA ÇIKMAYA ÇALIŞIYOR

Geçtiğimiz aylarda Ulrich Körner, son yıllarda grubun yaşadığı bir dizi sorunu toparlamak ve 1,5 milyar franklık tasarruf yapmak yetkisiyle CEO olarak atandı. Ayrıca banka ile ilgili sorunlar nedeniyle borsadaki hisse fiyatları da rekor düşük seviyelere ulaştı.

Bankanın New York borsasındaki işlemleri yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 60 değer kaybetti. Bankanın 14 yıllık CDS’leri ise Eylül 2022 itibariyle Lehman Brothers’ın çöktüğü 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Geçtiğimiz haftalarda Bloomberg’te yer alan bir habere göre aralarında Asya ve Ortadoğu’daki zengin ailelerin de bulunduğu milyarder isimlerin, bankadaki servetlerini riske atmak istemedikleri için paralarını çekmeye başladıkları iddia edilmiş, bu durum banka hisselerinde büyük bir dalgalanmaya sebep olmuştu.

Credit Suisse’te yaprak dökümü devam ediyor

 

Credit Suisse, vergi soruşturmasıyla karşı karşıya

 

Goldman: Credit Suisse'a 8 milyar dolar gerek

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)