BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇin'in uzay aracından yeni haber----

Çin'in uzay aracından yeni haber

Çin'in uzay aracından yeni haber
08 Mart 2022 - 12:45 www.finansgundem.com

Çin'in Mars'a gönderdiği ilk uzay araştırma aracı Zhurong'un iniş sahasının topografik olarak daha fazla araştırma için elverişli olduğu bilgisi paylaşıldı.

"Nature Geoscience" dergisinde yayımlanan çalışmada, ilk 61.6 günde (60 Mars günü) Zhurong'un iniş sahası civarında toplanan ölçüm sonuçlarının analizine dayanıyor.

ECNS'de yer alan habere göre, çalışmada, Zhurong'un ilk 60 Mars gününde 450,9 metre güneye doğru seyahat ettiği belirtildi.

Zhurong'un iniş sahası araştırma için topografik olarak elverişli

Araç, iniş sahasının etrafındaki yüzey toprağının daha fazla yük mukavemet kapasitesine sahip olduğunu ve toprağın birbirine tutunma özelliğinin güçlü olduğunu belirlerken, sırtlar, dalgalanmalar ve aşınmış kraterler gibi yer şekillerinin olduğunu tanımladı.

Çalışmada, bu tür ön bulguların, Zhurong'un iniş sahasının daha fazla araştırma için topografik olarak elverişli olduğunun kanıtı olduğu aktarıldı.

Yaşam belirtileri aramak için gönderildi

Zhurong, 15 Mayıs'ta Mars'ın kuzeyindeki Utopia Planitia bölgesine başarılı şekilde inmişti.

Araç, gezegenin yüzey toprağını ve atmosferini incelemek, yer altı suları veya buzları da dahil olmak üzere yaşam belirtileri aramak için gönderildi.

Çin mitolojisinde ateş ve savaş tanrısı olan Zhurong'un adını taşıyan gezgin, Temmuz 2020'de yola çıkmış ve 7 ayda Mars'a ulaşmış, yörüngeye oturması ise 3 ayı bulmuştu.

Nükleer müzakerelerde Rusya'nın talebi sorun yarattı

 

Yağmur ormanları için kritik uyarı

 

Çin, Ukrayna'da insani krizin önlenmesi için önerilerde bulundu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)