BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇin ve Rusya'dan ticaret hacmini 200 milyar dolara çıkartma hedefi----

Çin ve Rusya'dan ticaret hacmini 200 milyar dolara çıkartma hedefi

Çin ve Rusya'dan ticaret hacmini 200 milyar dolara çıkartma hedefi
18 Ekim 2023 - 15:44 www.finansgundem.com

Pekin'de düzenlenen 3. Kuşak ve Yol Forumu kapsamında bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 200 milyar dolara çıkartılması hedefini koyduklarını belirtti.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin'de düzenlenen 3. Kuşak ve Yol Forumu kapsamında bir araya geldi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, Şi ile görüşmesinde, Çin’in tarihi İpek Yolu üzerindeki ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik hamlelerinin başarılı bir şekilde geliştiğini söyledi.

Her ülkede liderlerin, ekonomi ve kalkınmaya yönelik attığı adımların hayata geçtiğini görmek isteyeceğini belirten Putin, “Ancak nasıl hayata geçeceklerini yüzde 100 bilemeyiz. Çin ise sizin liderliğinizde başarıya ulaşıyor. Siz ve bu geniş katılıma dahil olan herkes adına çok mutluyuz çünkü bundan herkes faydalanıyor” dedi.

Putin, Şi’nin "Kuşak ve Yol" projesinin geliştirilmesine yönelik yeni büyük bir program açıkladığına dikkati çekerek “Bu asil çabanızda size içtenlikle başarılar diliyoruz. İçinde bulunduğumuz zor şartlarda, özellikle dış politikada yakın ve uyumlu çalışmalara ihtiyaç var. Biz de bunu yapıyoruz ve bugün de tüm bunları, ikili ilişkilerimiz dahil her şeyi istişare edeceğiz.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 200 milyar dolara çıkartılması hedefini koyduklarını anımsatan Putin, yıl sonuna kadar söz konusu hedefin aşılacağının altını çizdi.

Şi de Rusya ile Çin’deki tüm kurumların, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaları uygulamak için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

İki ülke arasındaki siyasi güvenin de istikrarlı bir şekilde derinleştiğini anlatan Şi, “Yoğun ve etkili bir stratejik işbirliği sürdürülüyor. İkili ticaret hacmi tarihi rekorlara ulaşarak 200 milyar dolar hedefimize yaklaşıyor.” dedi.

Şi, Putin’le son 10 yılda 42 toplantı gerçekleştirdiğini ve bu sayede yakın bir dostluk geliştirdiklerini vurguladı.

Rusya'dan yabancı ülkelere 15.6 milyar dolar kredi

 

Kuzey Kore lideri: Rusya ile ilişkileri güçlendirmek için adımlar atılması gerek

 

Rusya Çin'in en büyük petrol tedarikçisi konumunu korudu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)