BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBüyük uyarı 2 saat 15 dakika sürdü ----

Büyük uyarı 2 saat 15 dakika sürdü

Büyük uyarı 2 saat 15 dakika sürdü
07 Şubat 2013 - 18:22 www.finansgundem.com

Türk yargısını eleştirince, “Haddini bil” denildi, Dışişleri’ne davet edildi. ABD Büyükelçisi nihayet dışarı çıkabildi

Türk yargısına ilişkin eleştirileri nedeniyle hükümetin tepkisini çeken ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone'nin, Dışişleri Bakanlığı'nda Müsteşar Sinirlioğlu ile görüşmesi 2 saat 15 dakika sürdü. Ricciardone'ye ifadelerinden duyulan rahatsızlık iletildi ve Büyükelçi bir daha tekrarlanmaması konusunda uyarıldı.
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek üzere saat 15.30'da bakanlık binasına geldi. Ricciardone'nin, Dışişleri Bakanlığı'na girişinde elindeki mavi dosya dikkat çekti. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu arasında 2 saat 15 dakika süren görüşmede Türk yargı sistemini eleştiren Ricciardone'ye ifadelerinden duyulan rahatsızlık iletildi. ABD Büyükelçisi, bir daha tekrarlanmaması konusunda uyarıldı. Görüşmede ayrıca terörle mücadelede iki ülke arasındaki işbirliği konusu ele alındı.
"BÜYÜKELÇİNİN UYARILMASI SÖZ KONUSU"
Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Riccardione'nın bugün Dışişleri Bakanlığı'na gideceğini anımsatarak Türk yargı sistemini eleştiren sözlerinden dolayı ''Sayın Büyükelçinin, Dışişleri tarafından uyarılması ve dikkatinin çekilmesi de söz konusudur'' dedi.
BOZDAĞ DA TEPKİ GÖSTERDİ
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, süren bazı davalarla ilgili açıklamalarına ilişkin ''Fevkalade yanlış, göreviyle bağdaşmayan açıklama olarak görüyorum. Umarım tekrar etmez'' dedi. Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi:
''Büyükelçi'nin yaptığı açıklamalar, göreviyle bağdaşmayan açıklamalardır. Büyükelçi kendi işlerine bakarsa daha isabetli ve ülkesi için daha yararlı bir iş yapmış olur. Büyükelçiler, kendi işlerine bakmalı, kendi işlerini iyi yapmalı. Türkiye'nin yargısına, içişlerine ilişkin müdahale anlamına taşıyan değerlendirmelerden uzak durmalıdır. Fevkalade yanlış, göreviyle bağdaşmayan açıklama olarak görüyorum. Umarım tekrar etmez.''
RICCIARDONE NE DEMİŞTİ?
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone önceki gün Türk yargı sistemini eleştirmişti.
Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone, Türkiye'deki uzun tutukluluk sürelerini eleştirerek, "Askeri yetkililer terörist diye hapse kondu. Eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı demir parmaklıklar arkasında" demişti. Ricciardone, "ABD ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna anlam vermesi zor olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.
KONU MUHALEFETİN DE GÜNDEMİNDE
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Büyükelçi'nin sözlerinin bu ülkenin iyi yönetilemediği anlamına geldiğini söylerken; MHP'li Oktay Vural da, AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in "Büyükelçi haddini bilmeli" sözlerini hatırlatarak "Madem öyle haddini bildirsinler, lafla peynir gemisi yürümez" dedi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)