BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinBunu da yapacaklar!----

Bunu da yapacaklar!

Bunu da yapacaklar!
30 Ağustos 2013 - 09:31 www.finansgundem.com

İstanbul’un seyir terası ihtiyacını gidermek için ilginç bir öneri getirildi. Boğaziçi Köprüsü’nün altına hareketli bir teras düşünülüyor...

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) eski başkanlarından Oğuz Satıcı, Boğaziçi Köprüsü’nün altına seyir terası kurulması için patent aldı. Projeye göre teras, köprünün iki ayağı arasında 20 dakikada bir tur atacak
Satıcı, İstanbul’un seyir terası ihtiyacını gidermek için Boğaz Köprüsü’nün altına, hareketli bir teras sistemi önerdi. Çılgın projesine “İstanbul’un Yıldızı” adını veren Satıcı, terasın etrafının camdan olacağını, tek seferde 110 kişiyi taşıyacağını, köprüye yük bindirmeyeceğini ve köprü gelirlerini üçte bir oranında artıracağını kaydetti.
New York, Sydney, Paris, Londra ve Pekin gibi metropollerde Empire States, Eyfel Kulesi, London Eye gibi simgelerin olduğunu vurgulayan Satıcı, İstanbul için de bir simge olarak Boğaz Köprüsü’nün altında seyir terası tasarladığını belirtti. Fikrin kendisine ait olduğunu belirten Satıcı, projenin 2005’te aklına geldiğini söyledi.
‘Londra’da aklıma geldi’
TİM başkanı olarak görev yaptığı dönemde 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la birlikte Londra’da bir fuara gittiklerini kaydeden Satıcı, şunları söyledi:
“Londra’da şehrin simgesi haline gelmiş London Eye’ı yılda 3.5 milyon turistin ziyaret ettiğini öğrendim. Türkiye’de de böyle bir şeyin eksikliğini hissettim. Ofisimdeki pencereden Boğaz Köprüsü’ne bakarken seyir terası düşüncesi oluştu. Köprünün altına bir ayaktan öbür ayağa kadar kayarak giden bir platform, İstanbul’un bu ihtiyacını karşılar.”
Mimarla temasa geçti
Projenin uygulanıp uygulanamayacağı konusunda araştırmaya başladığını belirten Satıcı, Avustralya’nın başkenti Sydney’deki Opera Binası ile Pekin’deki TV kulesini yapan İngiliz mimar Cecil Balmond’la temasa geçtiğini söyledi.
Balmond projenin olabilirliğini ifade edince Avusturya Patent Enstitüsü’nden, ‘dünya çapında buluş’ belgesi aldığını kaydeden Satıcı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden de ‘faydalı buluş’ belgesi aldığını anlattı.
Başbakan: Yaptırmazlar
Projeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a anlattığında “Bunu bize yaptırmazlar ama yine de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüş” dediğini aktaran Satıcı, hazırladığı proje sunumunu Topbaş’a ilettiğini söyledi.
İki otobüs ağırlığında
Köprünün 600 bin ton yükü kaldırabildiğini vurgulayan Satıcı, seyir terasının ağırlığının ise iki yolcu otobüsü kadar olduğunu, dolayısıyla köprüye ek yük bindirmeyeceğini ifade etti.
Maliyeti 50 milyon $
"
İstanbul’un Yıldızı" projesinin 40-50 milyon dolar yatırımla yapılabileceğini kaydeden Satıcı, finans ve yatırımcıyı kendisinin bulacağını ancak projeyi kendisinin yapmak istemediğini söyledi. Projeyi Türk Hava Yolları’nın (THY) üstlenmesinin daha şık olacağını belirten Satıcı, Londra’daki London Eye’ın sponsorunun İngiltere’nin havayolu şirketi British Airways olduğunu hatırlattı. Satıcı, seyir terasının faaliyete geçmesi halinde köprü gelirlerinin üçte bir oranında artacağını vurguladı.
‘Düğün de yapılabilir’
Seyir terası kabininin 110 kişiyi alacağını ve kendi etrafında da dönerek 15-20 dakikada bir köprünün iki ayağı arasında gidip geleceğini kaydeden Satıcı, “Dünyada ilk defa iki kıta arasında gidip gelen bir teras olacak. İçerdekilerin dışarısını rahatça görebilmesi amacıyla tamamen camla kaplanacak. Terasta düğünler, etkinlikler ya da devlet başkanlarının turistik turları da yapılacak” diye konuştu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)