BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBir yılda yüzde 95 zamlandı----

Bir yılda yüzde 95 zamlandı

Bir yılda yüzde 95 zamlandı
03 Aralık 2021 - 14:28 www.finansgundem.com

Son açıklanan verilere göre yıllık resmi enflasyonun yüzde 21.3 olduğu Türkiye'de teknoloji ürünlerinde fiyatların nasıl değiştiğine göz attık. İşte teknolojinin zam şampiyonları...

Türkiye’nin merakla beklediği kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre son 3 yılın en yüksek seviyesine çıkan tüketici fiyatlarındaki (TÜFE) artışın aylık yüzde 3.51, yıllık ise yüzde 21.31 olarak kayıtlara geçtiği duyuruldu.

Enflasyon sepetinde yer alan teknoloji ürünlerine baktığımızda ise yıllık bazda fiyat artışlarında yüzde 94’ü geçen oranlar görüldü.

Türkiye’de geçen yılın kasım ayında ortalama 3 bin 638 TL olan televizyon fiyatı, bu yılın kasım ayında 7 bin 77 TL’ye; 4 bin 97 TL olan oyun konsolu fiyatları 6 bin 215 TL’ye ve 8 bin 141 TL olan bilgisayar fiyatı 9 bin 410 TL’ye kadar yükseldi.

GİRİŞ SEVİYESİ BİLE 4 BİN TL'LERİ AŞTI

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre artan dolar kuru nedeniyle piyasadaki giriş seviyesi telefonlar bile artık yüzde 50’lik ÖTV oranına tabi olurken; verilere göre Türkiye’deki ortalama cep telefonu fiyatları 3 bin 846 TL’den 4 bin 262 TL’ye çıktı.

Yüz yüze eğitimin başlaması ile fiyat artış trendi kısmen terse dönen tablet bilgisayarlarda ise ortalama fiyatlar 1700 TL seviyesinde oluştu.

Enflasyon sepetinde yer alan bu teknoloji ürünlerindeki yıllık fiyat artışlarında televizyon yüzde 94.5 ile birinci sırada yer alırken, televizyonu 51.7 ile oyun konsolu izledi.

Aylık TÜFE’nin yüzde 3.5 arttığı kasım ayında, televizyon, oyun konsolu ve bilgisayar fiyatlarındaki aylık artış, bu oranı yaklaşık ikiye katladı.

TÜİK’in veritabanında yer alan ortalama fiyatlar dikkate alındığında geçen yıldan bu yana televizyon fiyatları 3 bin 439 TL, konsol fiyatları 2 bin 118 TL, bilgisayar fiyatları 1269 TL, telefon fiyatları 416 TL ve tablet fiyatları ise 96 TL arttı.

Ancak bu ürünleri almak isteyen tüketiciler, özellikle 13 TL’yi aşan dolar kuruna bağlı olarak piyasada çok daha yüksek fiyatlar ve zamlar ile karşılaşıyor. Dolayısıyla TÜİK’in verileri bu anlamda, artan fiyatlar nedeniyle tüketicilerin geçen yıla göre daha alt seviyedeki ürünleri tercih etmek durumunda kaldığını da gösteriyor.

Savunma ve havacılıkta yeni ihracat rekoru

 

TÜİK sepetinde neler var?

 

Bakan Akar: Önümüzdeki teknoloji bariyerlerini aşacağız

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)