BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBeykoz'da 3 ayrı tarihi eser kaçakçılığı operasyonu----

Beykoz'da 3 ayrı tarihi eser kaçakçılığı operasyonu

Beykoz'da 3 ayrı tarihi eser kaçakçılığı operasyonu
13 Ağustos 2022 - 23:47 www.finansgundem.com

İstanbul Beykoz'da, Kaçakçılık Suçları ile Mücadele Şube Müdürlüğünce Beykoz'da üç ayrı noktada düzenlenen operasyonda ele geçirilen tarihi eserlere ilişkin uzmanların inceleme ve tespit çalışmaları devam ediyor.

İstanbul Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Beykoz'da gerçekleşen operasyonun ardından yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçları ile Mücadele Şubesi'nin Beykoz'da 3 ayrı noktada tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili operasyon gerçekleştirmiştir. Emniyet Müdürlüğümüzün bilgilendirmesiyle, gerekli inceleme ve tespitin yapılması için İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğümüzden 9 uzman görevlendirilmiştir" denildi.

Operasyonun yapıldığı adreslerde şu ana kadar yapılan incelemelere de değinilen açıklamada, "63 adet Bizans dönemine ait pişmiş toprak küp (piskos) 1 adet bazalt sütun parçası, 1 adet Roma dönemine ait pişmiş toprak kap, 1 adet mermer sütun parçası ve 1 adet mermer yarı işli Bizans dönemine ait sütun başlığı, 1 adet Bizans dönemine ait mermer sütun kaidesi bulunduğu tespit edilmiştir.

Bizans dönemine ait bu eserlerden başka, sayıları binleri bulan pişmiş topraktan mamul objeler(kase,testi, vazo vb.) şamdan, kandil, lenger, döven, havan, musluk, trabzan başlıkları, kapı tokmakları, sütun altlığı ve başlığı gibi mimari parçalar, pitoslar, tavan göbekleri, kapı ve pencere kanatları, niş dolapları, ahşap sandıklar, mezar taşı parçaları, kurna, kale tüfeği, cam malzemeden objeler ile farklı nitelikte çok sayıda etnografik eserin tespit edilmiştir. Uzmanlarımızın inceleme ve tespit çalışmaları devam etmektedir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın sonunda eser sayısının fazla olması nedeniyle uzman sayısının artırılarak çalışmaların süreceği bildirildi.

Paha biçilemez tarihi eseri tarlada buldu

Lviv'de halk, tarihi eserleri korumaya alıyor

Yabancı uyruklu tarihi eser kaçakçısına ağır darbe

Tekirdağ'da tarihi eser operasyonu!

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)