BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBDDK'dan krediler için yeni düzenleme----

BDDK'dan krediler için yeni düzenleme

BDDK'dan krediler için yeni düzenleme
18 Nisan 2020 - 11:04 www.finansgundem.com

BDDK, krediler için yeni düzenleme yaptı. BDDK Başkanı Akben, "Yeni düzenleme ile bankalar kaynaklarını daha verimli kullanacak" dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) yapılan açıklamada, Kurulun 18 Nisan 2020 tarihli toplantısında, 18 Nisan 2020 tarihli ve 24049440- 010.99-E.6681 sayılı yazının incelenmesi neticesinde, krediler için bazı kararlar alındığı belirtildi.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşanılan sürecin ekonomiye, piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkisinin mümkün olan en az seviyeye indirmek ve bankaların ellerinde bulundurduğu kaynakların en etkin şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla bazı düzenlemelere gidildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) 93'üncü ile 43'üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca bankaların, 1 Mayıs 2020'den başlamak üzere haftalık bazda Aktif Rasyosu (AR) hesaplamalarında kullanılan Aktif Rasyosu (AR) = Krediler (Menkul Kıymetler x 0,75 ) ( TCMB Swap x 0,5 ) / TL Mevduat ( YP Mevduat x 1,25 ) formülünde; AR'ın pay kısmında yer verilen 'Krediler' kaleminin, takipteki krediler hariç bankaların bireysel ve ticari müşterilere kullandırdıkları krediler tutarının toplamını, 'Menkul Kıymetler' kaleminin, bankalarca satın alınan yurt dışı yerleşiklerce ihraç edilmiş menkul kıymetler ve hisse senetleri hariç özel sektör tahvil ve bonoları ile Türkiye Cumhuriyeti hazinesinin ihraç ettiği her türlü borçlanma araçları, kira sertifikaları ve Eurobondların toplam değerini, 'TCMB Swap' kaleminin, bankaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) Swap yoluyla verdikleri yabancı paranın TCMB alış kurundan hesap edilen Türk lirası(TL) cinsinden toplam değerini ifade etmesine, AR'ın payda kısmında yer verilen 'TL Mevduat' kaleminin, bankalar mevduatı hariç tüm TL cinsi mevduat/katılım fonu tutarı toplamını, 'YP Mevduat' kaleminin, altın ve kıymetli maden hesapları da dahil olmak üzere, bankalarda tutulan yabancı para(YP) cinsinden mevduat/katılım fonu tutarı toplamını ifade etmesine karar verilmiştir."

Açıklamada, AR'ın her ay sonu itibarıyla, o aya ilişkin aylık ortalamasının mevduat bankaları için yüzde 100'ün, katılım bankaları için yüzde 80'in altına düşmemesine, Kanunun 148'inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca baz alınacak aykırılık oluşturan aşım tutarının, ilgili ay sonu itibarıyla AR değeri yüzde 100’ün altında olan bankalar ve yüzde 80’in altında olan katılım bankaları için, rasyoyu sırasıyla yüzde 100 ve yüzde 80 düzeyine getirecek paydaki değişim tutarı olarak hesaplanmasına karar verildiği bildirildi.

BDDK BAŞKANI AKBEN'DEN AÇIKLAMA

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, "Yeni düzenleme ile bankalar kaynaklarını daha verimli kullanacak" dedi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, düzenlemeyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Reel sektör ihtiyacı olan finansmana daha rahat erişebilecek. Bankalar asli fonksiyonları olan kredi dağıtımına odaklanacak. Proaktif yaklaşımla ihtiyaçlara zamanında yanıt veriyoruz, bu şekilde devam edeceğiz."

Varlık Fonu'ndan şirketlere sermaye desteği

 

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Sercan Yılmaz 18 Nisan 2020 16:25

  Sayın başkan bankaların kredi ve kredi kartlarına erteleme taleplerine uygulanan faizden bilginiz varmıdır?

 • MUSTAFA18 Nisan 2020 22:07

  iptal edecem  hele kredi ertelemeyi aman yapmayın aylık  %50  imkanı olan faiz belasına hiç yanaşmasın

 • Övgü Güven18 Nisan 2020 14:03

  Özel bankalar kredi vermeyi unuttu. Özel bankaların bilançolarında kredilerin payı gittikçe düşüyor, bu yakında personel sayılarına da etki edecek.

 • Ali18 Nisan 2020 13:15

  Kanaatimce bundan sonra ki, aşama, Akp daha önce vekil olmuş şimdi haber bekleyen yandaşları özel bankalara genel müdür ve vekil atayacak. Kendi çalacak kendi oynayacak. 🤣 komik ama o derece tehlikeli. Filmin sonu yaklaşıyor beyan dorukta. Kemerleri bağlayın ve Mısır cips leri ile izleyin.

 • misafir18 Nisan 2020 14:42

  SELAM sen ne içiyorsun söyle bizde içelim. yoksa iyi uçmuşsun.  :D  :D  :D 

 • Koksal karasin18 Nisan 2020 12:21

  Erteleme işlemi dahada batırır borçluyu uç ay lığına 4 binliraya mal oldu bunu yanımda banka devlet yardim bunu vatandaşa desdek soruyom ben

 • Bunun Türkçe'si yok mu?18 Nisan 2020 11:23

  Milyonların ilgilendiği ve beklentisi; kredi borçları ve kredi kartı borçlarının faizsiz ötelenmesi.Özel bankalar duruma tamamen Fransız.Siz işi gücü bırakıp esas bununla ilgilenin.Vatandaşa 5 kuruşluk hayrınız olsun.