BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBDDK öğrenciler için taksiti gevşetti----

BDDK öğrenciler için taksiti gevşetti

BDDK öğrenciler için taksiti gevşetti
14 Mart 2014 - 07:03 www.finansgundem.com

Gıda maddeleri ve yemeğe kredi kartı taksiti yasağı koyan BDDK, bu yasağı veli ve öğrenciler için revizyon ediyor

Gıda maddeleri ve yemeğe kredi kartı taksiti yasağı koyan BDDK, okullardaki yemeği eğitimin parçası sayarak bu yasağı öğrenciler için gevşetti. Okullarda yenilen yemek için öğrenciler veya veliller kredi kartı ile 9 taksitle ödeme yapabilecek.

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, genel alışverişi 9 taksitle sınırlayan benzin, gıda ve yemek harcamalarına da taksit yasağı getiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) öğrenciler için yasağı kaldırdı. BDDK yasağı kaldırırken okullarda verilen yemeği eğitimin bir parçası saydı. Böylece öğrenciler ve veliler okullarda yılbaşında veya dönem başında ödedikleri yemek parasını kredi kartıyla 9 taksit yapabilecek. BDDK bu yasağı Özel Okullar Birliği Derneği'nin isteği üzerine kaldırdı. Birlik BDDK'y başvurarak her yılbaşında aldıkları yemek ücretine getirilen taksit yasağının kaldırılması istedi. Birlik, yemek hizmetinin eylül ayında başlayıp haziran ayında sona eren bir hizmet olduğunu bildirdi.

Hizmetin sunulduğu süre esas alınarak bu hizmete ilişkin yapılacak ödemenin taksitlendirme değil aslında öğrenim ve yemek hizmeti verildikçe hak edilen bedelin kredi kartından tahsil edilmesi olduğunu savundu. Dernek ayrıca taksit yapılmadığı durumlarda velilerin her ay okula gelmek zorunda kaldığını ifade ederek ve taksit yasağının kaldırılması istedi.

EĞİTİMİN PARÇASI SAYDI

BDDK'nın Özel Okullar Birliği Derneği'ne gönderdiği yazıda kredi kartı ile yapılan alışverişler ile nakit çekimlerin 9 ayı geçemeyeceği ayrıca telekomünikasyon hizmetleri ve kuyum ile ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt harcamalarında taksit uygulanmasının yasaklandığı hatırlatıldı. Ancak eğitim hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası sayılan yemek hizmetlerinin BDDK yönetmeliği ile yasaklanan hizmetle aynı şey olmadığı kaydedilerek, yönetmelik uygulaması açısından eğitim hizmetlerinden ayrı olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin düşünüldüğü açıklandı. Böylece işlemin 9 ayı geçmemek kaydıyla kredi kartıyla taksitlendirilebileceği dile getirildi. Böylece yasal bir değişikliğe de gerek kalmadığı vurgulandı.

TAKSİT 5 HAFTADA 5.4 MİLYAR AZALDI

Kredi kartına taksit sınırı getirilmesinin ardından taksitli harcamalardaki düşüş geçen hafta da sürdü ve 5 haftada taksitli kredi kartı harcama tutarı 5 milyar 433 milyon lira geriledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası istatistiklerine göre, 11 haftalık dönemde ise taksitli kredi kartı harcama tutarı 1 milyar 146 milyon lira geriledi. 7 Mart ile biten haftada mevduat bankalarındaki kredi kartı harcama tutarı yüzde 0.98 oranında azalışla 88 milyar 486 milyon 102 bin liraya geriledi.

DÖVİZ BÜFESİNE POS YASAĞI GELDİ

BDDK ayrıca Hazine Müsteşarlığı'nın sorusu üzerine döviz büfelerinden kredi kartıyla altın ve döviz alınmamasını, bu büfelerde POS cihazı bulundurulmamasını istedi. BDDK döviz büfelerinde POS makinesi bulundurmasının gerektiğini Hazine'ye iletti. BDDK yazısında 'yetkili müessese' denilen döviz büfelerinden altın ve döviz satımının aypılıp yapılmayacağının sorulduğu kaydedildi. Ayrıca yabancıların da kredi kartı ile Türk Lirası alıp alamayacağına ilişkin soru sorulduğu iletildi. BDDK bu sorular karşılığında döviz büfelerine bir yazı gönderdi. Bu yazı ile döviz büfelerinde altın ve döviz alım satımını yap POS cihazı bulundurulmaması ve kullanılmaması gerektiğinin düşünüldüğü belirtildi. Böylece BDDK döviz büfelerine POS yasağı getirmiş oldu. Döviz büfeleri 2006 yılında getirilen yasal düzenleme ile altın satmaya başlamıştı.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)