BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBarclays’de 600 milyon dolarlık skandal----

Barclays’de 600 milyon dolarlık skandal

Barclays’de 600 milyon dolarlık skandal
29 Mart 2022 - 15:08 www.finansgundem.com

Barclays mevzuat sınırlarının 15 milyar dolar üzerinde tahvil yatırım fonu satışı yaptığını ve bu sebeple 450 milyon sterlin kayıp vereceğini açıkladı. İngiliz bankası hisse geri alım programını da ikinci çeyreğe erteledi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiliz bankası Barclays ABD’de belirlenen sınırların 15 milyar dolar üzerinde finansal ürün satışa çıkarmasının ardından 450 milyon sterlin (yaklaşık 591 milyon dolar) kayıp açıkladı. Dev banka kayıpları telafi etmek için daha önce açıkladığı 1 milyar sterlinlik hisse geri alım planını erteledi. Barclays ayrıca ABD mali düzenleme kurumları tarafından da incelemeye alındı.

Financial Times’ın haberine göre, Barclays Pazartesi günü yaptığı açıklamada Ağustos 2019’da 20,8 milyar dolar olan tahvil yatırım fonu sınırını 15,2 milyar dolar geçtiğini açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada ABD’li mali düzenleme kurumlarının incelemesi altında olduklarını da bildirdi.

Banka tahvil ürünlerini başlangıçta ihraç ettikleri fiyattan geri alacaklarını ve bu sebeple de kayba uğrayacaklarını açıkladı. Söz konusu durumun bankanın yeni CEO’su olan CS Venkatakrishnan için utanç verici olduğu değerlendiriliyor. Zira Venkatakrishnan söz konusu dönemde bankanın satış biriminde baş risk sorumlusu olarak görev yapıyordu.

Habere göre Barclays’in popüler VXX ve OIL tahvil yatırım ürünlerinin ticareti iki hafta öncesinde durdurulmuştu. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre tahvil fonu ihracı skandalının ortaya çıkmasıyla birlikte Barclays’in hisseleri Pazartesi günü %2,3 bugünse %3,2 oranında değer kaybetti. Bankanın hisselerinde yıl başından bu yana düşüşler %20’ye ulaştı.

Bankadan yapılan açıklamada "Barclays gerçeklerin bağımsız bir incelemesi ve bu ihraçlarla ilgili kontrol ortamı da dahil olmak üzere bu konuyla bağlantılı tüm durumların ele alınması için bağımsız bir inceleme başlattı. Ayrıca mali denetim makamları da soruşturmalar yürütüyor ve bilgi taleplerinde bulunuyorlar” ifadelerine yer verildi.

Konuya aşina kişilerin paylaştığı bilgilere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) soruşturma yürüten makamların arasında bulunuyor. Tartışılan bir diğer konuysa bankanın bu olaydan ancak 14 Mart tarihinde haberdar olabilmesi. Banka konunun açığa çıkmasının neden bu kadar uzun sürdüğünü algılamaya çalışıyor.

İki hafta önce Barclays, sırasıyla Vix volatilite vadeli kontratlarını ve ham petrol fiyatlarını taklit etmek için tasarlanan VXX ve OIL ürünlerini askıya aldığını duyurdu. Banka söz konusu tarihte "Envanterden daha fazla satış yapmak ve daha fazla tahvil yatırım fonu ihracını desteklemek için yeterli ihraç kapasitesine sahip olmadığı" için bu hamleyi yaptığını bildirmişti.

Bankadan yapılan açıklamada, Şubat ayında duyurulan hisse geri alım programının artık ikinci çeyrekte başlayacağı belirtildi.

Credit Suisse Rusya’da yenik düştü

 

ABD tahvil piyasalarında resesyon uyarısı

 

'ECB şimdi faiz artırmalı'

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)