BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBakan Şimşek seçim öncesi uyarıda bulundu----

Bakan Şimşek seçim öncesi uyarıda bulundu

Bakan Şimşek seçim öncesi uyarıda bulundu
08 Şubat 2015 - 08:10 www.finansgundem.com

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, genel seçimler öncesinde vergi dairesi başkanlarına uyarıda bulundu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi dairesi başkanlarına, “Mükelleflere zül etmeyin” uyarısında bulundu. Vergi gelirlerinin toplanmasında mükellef ile uyumun önemli olduğunu belirten Şimşek, “Getirdiğimiz politikalar önemli ama bunun uygulanmasında taşraya büyük rol düşüyor. Ama hedefi tutturacağım diye zora başvurulmaması lazım. Mükellefe yönelik zül etmeyecek, zorlayıcı uygulamalara girmeyeceksiniz” dedi.

Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) 2015 yılı hedef toplantısında, 2014’ün çevresel ve bölgesel zorluklara rağmen iyi bir yıl olduğunu belirterek, “En büyük ticaret ortağımız AB’de durgunluk devam etti. Jeopolitik olumsuzluklar ister istemez Türkiye’nin performansına yansıyor. İki seçim geçirmemize rağmen maliye olarak vergi gelirleri hedeflerinin tutturulmasında iyi bir dönem oldu. 2013 yılında 2014 için vergi gelirleri yüzde 8.1 arttı. Bütçede yüzde 6.3 hedef koymuştuk. Buna rağmen, geçen yıl 352 milyar liranın üzerinde gelir elde ettik. Bu yıl 390 milyar liranın üzerinde bir gelir öngörüyoruz” dedi. 
Vergi tahsilatı konusunda bakanlık teşkilatına önemli görevler düştüğünü dile getiren Şimşek, şunları söyledi:

ZORA BAŞVURULMAMALI

“Asli görevleriniz arasında tahsilat var ama, sahaya inip mükelleflerle diyalog kurup, varsa şikayetleri birinci elden dinlemek sizin asli görevinizdir. Diyalog kurmadan gönüllü uyumu nasıl yapacağız? Sıkıntısını dinlemeden çözüm yollarını önüne koymadan yapılamaz. Getirdiğimiz politikalar, tipik merkezden yapılmış önemli politikalar olarak görünebilir, ama bunun uygulanmasında taşraya büyük rol düşüyor. Kayıt dışılıkla mücadelede de taşranın çabası çok önemli. Ama hedefi tutturacağım diye zora başvurulmaması lazım. Mükellefe yönelik olarak genel zorlayıcı uygulamalara girmeyeceksiniz. Hiçbir şekilde zül etmeyin. Zaten hakkınız da yok. Tam aksine yardımcı olacağız. Kafanızı o çerçevede yoracağız. Biz idaredeyiz kanunu o şekilde değerlendiririz yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Mükelleflere hizmet etmekle mükellefiz. Tebliğler merkezden çıkıyor ama uygulamada şu sıkıntılar oluyor denilmeli bize. Sizlerin eleştirileri, önerileriniz olmalı bizlere. İlleri emanet ettiğimiz en önemli arkadaşlar sizlersiniz.”

43 MİLYAR YAPILANDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çok kapsamlı 25 reform programını açıkladığını kaydeden Şimşek, bu reformların maliyetsiz olmadığını belirterek, yalıtım teşviki ve nüfus dinamiği teşvikini örnek olarak gösterdi. Bu tip reformların kaynak gerektirdiğini dile getiren Şimşek, “Biz maliye olarak rehavete kapılamayız” dedi.
Yapılandırma çalışması ile ilgili de başarılı sonuçlar elde ettiklerini anlatan Şimşek, “İlk kez af niteliğinde olmayan bir yapılandırma yaptık. 4.5 milyon vatandaş yararlandı. 43 milyar liralık alacak yapılandırıldı. Neye rağmen ilk kez vergi cezaları affedilmeyen bir yapılandırma. Verginin aslını aldık, enflasyon ile güncelledik. Cezasını da alacağız dedik 4.5 milyon vatandaş buna rağmen başvurdu. Bunun da takibi gerekiyor. Yapılandırmaların da tahsilatını takip edeceğiz” dedi.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)