BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAvrupa'da 'Bol miktarda et tüketin' kampanyası tartışması!----

Avrupa'da 'Bol miktarda et tüketin' kampanyası tartışması!

Avrupa'da 'Bol miktarda et tüketin' kampanyası tartışması!
16 Ocak 2022 - 21:21 www.finansgundem.com

2022 yılında et ve süt ürünleri daha fazla tüketilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenecek kampanyalar için Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan AB Komisyonu, yaklaşık 90 milyon euro bütçe ayırdı.


Hayvan hakları savunucuları ve çevre örgütleri, komisyonun bu kararına tepki gösteriyor. Örgütlere göre, daha fazla et ve süt ütünleri tüketimi, AB'nin iklim ve sağlık hedefleri ile çelişiyor.

AB Komisyonu, Avrupa'da üretilen et, süt ve süt ürünlerinin bütün dünyada tanıtılmasını ve geniş bir pazarda alıcı bulmasını amaçlıyor. Bu nedenle sektöre yönelik reklam kampanyaları için 2022 yılında yaklaşık 54 milyon euroluk bir bütçe ayrıldı.

Ayrıca komisyon tarafından et ve süt ürünleri tüketimine yönelik kampanyalar için de 39 milyon euro harcanacak.

BBC Türkçe'deki habere göre; AB Komisyonu tarafından desteklenen, "Wonderfullbeef.eu" (Mucize sığır eti) adlı internet sitesi üzerinden, tüketicileri daha fazla et ve süt ürünleri talep etmeye teşvik eden bir kampanya başlatıldı.

"Lezzetli, güvenli, garantili: Avrupa sığır etinin tadını çıkarın", "Sığır etimiz doğal olarak karşı konulamaz" ve vejeteryanlığa göndermede bulunan "Beefatarian olun" gibi sloganların yer aldığı internet sitesinde, çeşitli et yemekleri tarifi de yer alıyor.

ABD ve Kanada'da reklam

Kampanya kapsamında sığır etinin çok fazla rağbet görmediği Hollanda, Belçika, İtalya ve Fransa'da bu ürünün tüketiminin teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bu ülkelerde tanıtım ve teşvik kampanyaları için 1,7 milyon euro harcanacak.

ABD ve Kanada'da, Avrupa etlerinin tanıtımı için yaklaşık 2 milyon euroluk reklam kampanyası düzenlenecek.

Reklam kampanyalarında tüketicilerin, "kırmızı et konusundaki basmakalıp anlayışını" değiştirmek ve bu ürüne olan güveni yeniden yaygınlaştırmak hdefleniyor.

Danimarka ve İsveç'te de domuz eti tüketimini arttırmak için AB Komisyonu desteğiyle kapsamlı bir reklam kampanyası başlatılacak. Çünkü İskandinav ülkelerinde özellikle gençler bilinçli çok az et tüketiyor.

Tüketiciler, mümkün olduğunca az domuz eti tercih ediyor. Bu nedenle AB yönetimi, İskandinav ülkelerinde domuz eti tüketimini teşvik edecek.

Hayvan refahı için mücadele eden "Dier & Recht" adlı örgüt, AB Komisyonu'nun bu girişimini eleştiriyor.

Avrupalı vergi mükelleflerinin parasının bu şekilde harcanmasının tuhaf olduğunu savunan örgüte göre, bu kampanya aynı zamanda AB iklim ve sağlık hedeflerine de aykırı.

Dier&Recht yöneticisi Frederieke Schouten, AB sübvansiyonlarının sürdürülebilir ve bitki bazlı ürünlerle sınırlı olması gerektiğini düşünüyor.

Çevre örgütleri de karşı

Et ve süt sektörünün daha fazla sera gazı salımına neden olduğu yönündeki araştırmaların ardından çevre örgütleri de, AB'nin bu ürünlerin tüketimini teşvik eden kararlarına karşı çıkıyor.

AB Komisyonu, tepkiler üzerine 2020 yılında tarımsal ürünlerin tanıtımı programını yeniden gözden geçirme kararı almıştı. Ancak bu karar hala hayata geçirilemedi. Hayvan refahı ve çevre örgütlerine göre, bunda Brüksel'deki et lobilerinin etkisi büyük.

Avrupa Parlamentosu (AP) Çevre ve Tarım Komisyonu üyesi Jan Huitema, Hollanda'da yayımlanan Trouw gazetesine yaptığı açıklamada, "Fransa gibi muhafazakar tarım politikasına sahip ülkeler bu tür şeyleri durduruyor" diyor.

AP Milletvekili Huitema, AB'nin tüketicilerin gıda seçimine müdahale etmemesi gerektiğini savunarak, ne yeneceğine, hükümetler yerine piyasanın karar vermesini istiyor.

Avrupa tüketiciyi yüksek enerji fiyatlarından koruyabiliyor mu?

 

Avrupa'da konut fiyatları yükseliyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.G.16 Ocak 2022 21:53

    HALKIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜ TELEVİZYON KANALLARININ YEMEK PROGRAMLARINI İZLEYEREK NASIL ET PİŞİRİLİP TÜKETİLDİĞİNI GÖRÜYOR AMA SADECE O KADAR DÜŞÜK GELİRLERİYLE YETERİNCE TÜKETEMİYORLAR/SADECE TADIMLIK KADAR SATIN ALIP O KADARINI TÜKETEBİLİYORLAR