BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemATO Başkanı Baran: Çalıştıracak eleman bulamıyoruz----

ATO Başkanı Baran: Çalıştıracak eleman bulamıyoruz

ATO Başkanı Baran: Çalıştıracak eleman bulamıyoruz
11 Aralık 2023 - 17:02 www.finansgundem.com

ATO Başkanı Gürsel Baran, "İş dünyası olarak her fırsatta dile getirdiğimiz bir konu var. İşverenler olarak nitelikli iş gücü ve hatta iş gücü eksikliği içerisindeyiz. Çalıştıracak eleman bulmakta zorluk çekiyoruz" dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye'de işsizlik oranı, ekimde bir önceki aya göre 0,5 puan azalışla Kasım 2012'den bu yana en düşük seviye olan yüzde 8,5'e düştü. İş dünyası temsilcileri işsizlik oranını değerlendirdi.

"Eleman bulsak istihdam oranlarını katlayabiliriz"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran işsizliğin yüzde 8,5'e düşmesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki ekonomi yönetiminin uyguladığı politikaların makroekonomik göstergelere yansımasının bir sonucu olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de uygulanan ekonomik programın olumlu etkilerini finansal göstergelerin ardından makroekonomik göstergelerde de görmeye başladık. Türkiye ekonomisi sağlam temeller üzerinde yükseliyor, güven, yatırım, üretim, ticaret, ihracat gibi istihdam da artıyor. İş dünyası olarak her fırsatta dile getirdiğimiz bir konu var. İşverenler olarak nitelikli iş gücü ve hatta iş gücü eksikliği içerisindeyiz. Çalıştıracak eleman bulmakta zorluk çekiyoruz. İş gücü bulma konusunda sıkıntı çeken iş dünyası temsilcileri olarak, inanıyorum ki çalışacak eleman bulsak, istihdam oranlarını katlayabiliriz."

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç da, işsizlik oranının yüzde 8,5 ile Kasım 2012'den bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin önemli olduğunu söyledi.

Sanayicilerin "işçisizlik" sorununun ise devam ettiğine işaret eden Ardıç, birçok ülkede iş gücü piyasasındaki "beceri uyuşmazlığı"nın önemli bir sorun olduğunu aktardı. Ardıç, işverenin talep ettiği beceriler ile iş gücü arz eden kişilerin sahip olduğu becerilerin eşleşmediğini bildirerek, "Bunun sonucunda aynı anda hem işsizlik hem de açık iş oranı yüksek olabiliyor. Şirketler, uygulayıcı kadrolarda çalışan eksikliği yaşıyor. 2023 Küresel Yetenek Araştırması'na göre, ülkemizde işverenlerin yüzde 72'si açık iş pozisyonlarını doğru becerilere sahip kişilerle doldurmakta zorlanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

ASO Başkanı Ardıç

Ardıç, eğitim sisteminde buna uygun reform yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Böylece hem işsizlik oranını daha aşağılara çekmek mümkün olacak hem de sanayide üretim ve yatırım faaliyetleri hız kazanacak." ifadesini kullandı.

"Hedefler gerçekçi belirlendi"

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Genel Başkanı Nezih Allıoğlu, ekonomi yönetiminin attığı doğru adımların olumlu sonuçlarının görülmeye başlandığına dikkati çekerek, "İşsizlik oranının düşmesi memnuniyet verici, bu oranların kalıcı olması için yapısal reformlar hayata geçirilmeli." diye konuştu.

Türkiye bilişim sektörüne odaklanmalı” - Son Dakika Haberleri

Ekonomi yönetiminin hedefleri gerçekçi biçimde belirlediğini, şimdi de bu gerçekçi hedeflere ulaşılmaya başlandığını aktaran Allıoğlu, "Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program'ın (OVP) gerçekçi olduğuna inanmaya ihtiyacımız var. Program uygulanırsa işsizlik gibi enflasyonun da düşeceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Alınan tedbirler olumlu sonuç veriyor"

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Çakmaklı da işsizliğin gerilemesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Aykut ÇAKMAKLI; Türkiye Genç İş İnsanları Derneği'nin (TÜGİAD) Ankara  Başkanı

Ekonomide alınan tedbirlerin olumlu sonuç verdiğini aktaran Çakmaklı, "Bizler üretmeye ve çalışmaya, istihdama katkı vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Çakmaklı, ekonomi yönetiminin attığı adımların sadece işsizliği değil, ekonominin önündeki en büyük sorun olan enflasyonu düşürmede de etkili olacağını kaydetti.

İşsizlik oranı 11 yılın en düşük seviyesinde

 

İşsizlik Sigortası Fonu 10.6 milyar TL arttı

 

İşsizlik oranlarındaki toplumsal cinsiyet farkı geriledi

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • bunlar hiç suçlu değil12 Aralık 2023 13:08

    Üç kuruş para verirseniz köle gibi kullanmaya çalışırsanız ve gelecek garantisi vermezseniz ne bekliyordunuz??