BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAşısız sağlık çalışanlarına işten uzaklaştırma----

Aşısız sağlık çalışanlarına işten uzaklaştırma

Aşısız sağlık çalışanlarına işten uzaklaştırma
15 Eylül 2021 - 15:07 www.finansgundem.com

Fransa'da Kovid-19 aşısı olmayan 300 bin sağlık çalışanının mesaileri geçici olarak askıya alınıyor

Fransa'da Kovid-19 aşısı olmayan sağlık çalışanlarının çarşamba gününden itibaren geçici olarak işlerinden uzaklaştırılacak olması, sektörde bazı çekinceleri de beraberinde getirdi.

Uzmanlar, koron avirüs aşısı olmayan 300 bini aşkın tıbbi bakım personeli, hasta bakıcı, acil mühahale ekibi ve diğer çalışanların mesailerinden uzaklaştırılacak olmasının hastanelerdeki iş akışını büyük oranda sekteye uğratacağı konusunda uyarıyor.

Fransa'da Sağlık Bakanlığı aldığı kararla, özel ve kamu sağlık çalışanlarının Kovid-19 aşısı yaptırmasını zorunlu hale getirmişti. Söz konusu kanun, Fransa parlamentosunda geçtiğimiz temmuz ayında kabul edilmişti.

Yeni mevzuata göre Fransa'da salgına karşı aşı yaptırmayan sağlık çalışanlarının mesaileri ve maaşları geçici olarak askıya alınacak ancak bu kişiler işlerinden atılmayacak.

Geçtiğimiz salı günü CGT sağlık sendikası üyesi Doktor Christophe Prudhomme önderliğinde bazı sağlık çalışanları, söz konusu kararın hastanelerdeki iş akışını olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek Sağlık Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenledi. Dr. Prudhomme yaptığı açıklamada, "Alarm zillerini çalma vakti geldi. Bu kanunun uygulanmasında ısrar edilirse, (hastanelerdeki) yataklar kapanır ve hayatta kalma şansı olan hastaları kaybedebiliriz." diye konuştu.

67 milyon nüfuslu Fransa'da vatandaşların yüzde 87'si en az bir doz ve yüzde 83'ü ise 2 doz Kovid-19 aşısı yaptırdı. Ancak sağlık çalışanları da dahil olmak üzere bazı kesimler, aşı zorunluluğuna karşı çıkıyor.

Fransa genelinde sağlık personelinin yüzde 90'ı aşılı

Fransa'da görev yapan yaklaşık 3 milyonu aşkın doktor ve sağlık çalışanlarınınsa yaklaşık yüzde 90'ı aşı yaptırdı. Yapılan anketlere göre de, ülkede yaşayan vatandaşların çoğunluğu sağlık görevlilerine getirilen aşı zorunluluğunu desteklediğini belirtiyor.

Yeni yönetmeliğe göre Fransa'da, personelinin aşılanma verilerini Sağlık Bakanlığı'na bildirmeyen kurumlara 3 bin 750 euro'ya kadar para cezası verilebiliyor. Ülkede tek doz aşı yaptıran sağlık çalışanları her 3 günde 1, PCR testi yaptırmak zorunda.

Fransa'da Kovid-19 sebebiyle 115 bini aşkın kişi hayatını kaybederken, ülkede bugüne kadar yaklaşık 7 milyon (nüfusun yüzde 10'u) vaka tespit edildi. Sağlık yetkilileri, hayatını kaybedenlerin büyük bir çoğunluğunun aşı yaptırmayan kişiler olduğunu söylemişti.

Aşısız gebelerde ölümler üç kat arttı!

İzmir'de birinci doz aşılamada yüzde 88'e ulaşıldı

Korona artık onları hedef alıyor! İşte en şanssız grup...

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)