BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiAlmanya'da ekonomisinde pozitif beklenti----

Almanya'da ekonomisinde pozitif beklenti

Almanya'da ekonomisinde pozitif beklenti
14 Kasım 2023 - 15:02 www.finansgundem.com

Almanya'da ZEW beklentiler endeksi Kasım'da 9,8 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Mevcut duruma yönelik algıyı yansıtan endekste ise daha negatif bir görünüm izlendi.


Almanya'nın yatırımcı görünümü dördüncü ayda da iyileşerek enflasyonun gerilemesiyle Avrupa'nın en büyük ekonomisinin istikrara kavuşabileceğine yönelik beklentilere işaret etti.

ZEW enstitüsü tarafından hazırlanan beklenti endeksi ekim ayındaki -1,1 seviyesinden Kasım ayında 9,8'e yükseldi. Bloomberg anketinde ekonomistlerin tahmini endeksin 5 değerini alması yönündeydi. Mevcut koşullara yönelik endeksi ise kasım da eksi 79,8 ile sınırlı değişim gösterdi.

Almanya, eylül ayına kadar olan üç aylık dönemde üretimin yüzde 0,1 oranında daralması ve ekonomistlerin yılın son çeyreği için de aynı büyüklükte bir daralma tahmin etmelerinin ardından sınırlı bir resesyon riskiyle karşı karşıya. Ülkenin imalat sektörü özellikle küresel parasal sıkılaştırma ve Çin'deki yavaşlamadan olumsuz etkilendi.

Perakendeciler de tüketici duyarlılığını olumsuz etkileyen jeopolitik karışıklıkları gerekçe göstererek Noel satışları konusunda karamsar beklenti içinde .

Ancak enflasyonun gerilemesi ve ücretlerin artmasıyla birlikte hane halkının satın alma gücünün artması ve önümüzdeki yıl ülkede ılımlı bir toparlanma görülmesi de bekleniyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un ekonomi danışmanları geçen hafta 2024 yılında ülkenin yüzde 0,7 büyüyeceğine yönelik tahminlerini açıklamıştı.

Almanya'da şirket iflaslarında yüzde 22.4 artış

 

Almanya ithal ettiği giysileri tekrar ihraç ediyor

 

Almanya'da enflasyon geriledi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)