BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakAlmanya konut hedefini bu yıl da tutturamayacak----

Almanya konut hedefini bu yıl da tutturamayacak

Almanya konut hedefini bu yıl da tutturamayacak
20 Şubat 2024 - 17:36 www.finansgundem.com

Almanya'da gayrimenkul uzmanları, Alman hükûmetin yıllık yeni konut inşaatı hedefini 2024’te önemli ölçüde tutturmayacağını öngördü.

Almanya’da gayrimenkul sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşu Alman Emlak Federasyonu (ZIA), "Almanya Gayrimenkul Sektörü Bahar Raporu 2024'ü" yayınladı.

Raporda, Almanya’da konut inşaatlarında yüksek faiz ve regülasyonlar nedeniyle dramatik düşüş yaşanabileceği tahminine yer verilerek 2025 yılında 720 bin ve 2027'de ise 830 bin konut açığının olabileceği öngörüsünde bulunuldu.

Gayrimenkul sektörünün maliyetler ve resmi izin için gereksinimler nedeniyle tıkanmış durumda olduğuna vurgu yapılan raporda, inşaat şirketlerinin yüzde 20,7'sinin projelerinin durduğu belirtildi.

Gayrimenkul uzmanları, Alman federal hükümetin konut inşaatı hedefini önemli ölçüde tutturamayacağını tahmin ederek bu yıl 400 bin yeni konut yerine muhtemelen 150 bin konut inşa edileceğini kaydetti.

Raporda, ülkede konut sorunu yaşandığı belirtilerek, "Kriz, inşaat tamamlama ve inşaat izni rakamlarının şimdiye kadar gösterdiğinden daha derin" ifadesi yer aldı.

ZIA Başkanı Andreas Mattner, konuya ilişkin değerlendirmesinde, gayrimenkul uzmanların analizinin sadece bir uyarı değil, bazı açılardan gerçek bir alarm olduğunu belirterek, "Ekonomik olarak yeni konut inşa edilebilmesi için metrekare başına ortalama 21 avro kira gerekiyor. Bu mümkün değil. Yani kim inşa ederse iflas eder." dedi.

Almanya’da konut sorununu çözmek için koalisyon hükümeti, her yıl 100 bini sosyal konut olmak üzere 400 bin konut inşa etmeyi taahhüt etmişti. Almanya'da geçen yıl 270 bin konut inşa edildi.

Gayrimenkul uzmanları, alışılmışın dışında yüksek faiz oranlarının, arsa fiyatlarının, inşaat maliyetlerinin ve kiraların mevcut seviyeleri göz önüne alındığında, yeni konutlar inşa etmenin ekonomik olarak tatminkar olmadığını belirtiyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası yaşanan enerji krizi, tedarik zincirinde yaşanan sorunlar, enflasyon nedeniyle maliyetlerin artması, artan faizler ve kalifiye işçi açığı Alman inşaat sektörünü etkiliyor.

Almanya'da geçen yıl sonu itibarıyla 600 binden fazla konut açığının olduğu dile getirilmişti.

Bundesbank: Almanya'nın resesyona girmesi muhtemel

 

Almanya'da yatırımcı güveni iyileşmeyi sürdürdü

 

Almanya'da enflasyon geriledi

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.21 Şubat 2024 02:14

    ÜLKEMİZDE DE ALMANYA'DA OLDUĞU GİBİ 100 BİN SOSYAL KONUT YAPILI KİRAYA VERİLSE KİRALIK KONUT ARZI OLURDU BELEDİYELERİMİZ SOSYAL KONUTLAR YAPIP DÜŞÜK GELİRLİLERE KİRAYA VERSİN KİRALIK KONUT SORUNU ÇÖZÜLSÜN