BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkAB'den Bulgar bankalarına acil yardım----

AB'den Bulgar bankalarına acil yardım

AB'den Bulgar bankalarına acil yardım
09 Temmuz 2014 - 15:46 www.finansgundem.com

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'dan gelen, ülkenin en büyük bankalarından bazılarına finansman sağlama talebini kabul etti

Komisyon, Bulgar makamlarının bankacılık sistemini zayıflatmaya yönelik bir komplonun kurbanı olduğuna inandığı bankalara yardım için, 2.3 milyar dolarlık bir kredi hattı sağladı.Beş kişi hafta sonunda komplo ile ilgili olarak tutuklandı.Geçen hafta, mevduat sahipleri Bulgaristan'ın büyük bankalarından ikisindeki paralarını çekmek için hücum etti.


Avrupa Komisyonu'ndan açıklama

Komisyon bir açıklamada "kredi hattının bankacılık sistemine yeterli likiditeyi sağlamak için ihtiyaç ile orantılı olduğunu" kaydetti. Bulgaristan'ın bankacılık sisteminin temelde sağlıklı olduğunu da vurguladı.Komisyon "Kapitalizasyon düzeyi iyi ve benzer diğer üye ülkelere göre likidite düzeyi yüksek" dedi. "İhtiyati nedenlerle, Bulgaristan likiditeyi artırmak ve finansal sistemini korumak için bu tedbirleri almıştır."


Bankacılık krizi
Geçen hafta, ülkenin merkez bankası mevduat sahiplerinin hücumu ardından, Bulgaristan'ın en büyük dördüncü borç veren bankası olan Kurumsal Ticaret Bankası'nı devraldı.

Diğer bankaların da bunu takip edeceği spekülasyonlarından sonra, Cuma günü mevduat sahipleri, ülkenin en büyük üçüncü bankası olan İlk Yatırım Bankası'ndaki tasarruflarını çekmeye koştu.

Merkez Bankası'ndan çağrı

Bunun üzerine Merkez Bankası bütün devlet kurumlarını finansal istikrarı korumak için birlikte çalışmaya çağırdı.

Bulgaristan'da bankaların sağlığı hakkında "yanlış ve kötü niyetli söylentiler" yayan kişilere karşı da yasal işlem yapılmasını istedi.


YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)