BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlak2018 yılı konut satışları değerlendirmesi----

2018 yılı konut satışları değerlendirmesi

2018 yılı konut satışları değerlendirmesi
16 Ocak 2019 - 14:37 www.finansgundem.com

TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılı konut satış rakamlarını Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay değerlendirdi.

Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay:

Türkiye genelinde 2018 yılında gerçekleşen konut satış rakamlarına baktığımızda bir önceki yıla göre yüzde 2,4 oranında azalış göstererek 1 milyon 375 bin 398 konutun satışının gerçekleştiğini görüyoruz. Yıl içerisinde döviz kurundaki dalgalanmalar ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle konut alıcıları uzun zaman beklemeye geçti. Ayrıca konut kredi faiz oranlarının yükselişi konut talebinin ertelenmesine neden oldu. Hükümet tarafından sağlanan tapu harcı ve KDV indirimi, inşaat firmalarının karlarından fedakarlık ederek maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmak yerine çeşitli kampanyalar geliştirerek sunmuş oldukları indirim ile sektörde yıl boyunca hareketlilik sağlanmaya çalışıldı.

Son olarak bankaların konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olarak ifade ettiğimiz yüzde 1’in altına çekmesiyle birlikte kredili konut satışında bir hareketlilik yaşandı. Aralık ayındaki ilk defa satılan konut sayısına baktığımızda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artarak 69 bin 861 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satış payının yüzde 51 olduğunu görüyoruz.

Yine yabancılara yapılan konut satışlarına baktığımızda da 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında bir artış yakalandı. 2019 yılında ise ilk yarıda özellikle yerel seçimlerden dolayı yerli konut talebinde bir miktar duraklamalar görülse bile, yabancılardan gelen talebin devam edeceğini öngörüyoruz. Tahminimiz; gelecek dönemde de yabancı talebi sektör büyümesinde etkili olacaktır.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)