Yazdır

Antonov: Ukrayna'nın NATO'ya girişi Rusya için kırmızı çizgi

Tarih: 09 Nisan 2024 - 12:33

Rusya Federasyonu’nun ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, açıklamasında, “Ukrayna’nın NATO’ya katılımı bizim için hiçbir koşulda kabul edilemez. Bu, Rusya’nın ulusal güvenliğine yönelik bir tehdittir " dedi

Rusya Federasyonu’nun ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Ukrayna’nın NATO’ya girişinin Rusya için kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve Moskova’nın Kiev’in düşman bir bloka katılımını asla kabullenmeyeceğini belirtti.

Antonov’un diplomatik misyon tarafından yayımlanan açıklamasında, “Ukrayna’nın NATO’ya katılımı bizim için hiçbir koşulda kabul edilemez. Bu, Rusya’nın ulusal güvenliğine yönelik bir tehdittir. Sadece Rusya Federasyonu’nun ilkesel tutumlarını tamamen yanlış anlayan siyasetçiler Kiev’in bize düşman bir bloğa katılımını kabul etmemizi bekleyebilirler.” ifadesini kullandı.

Antonov’a göre, “Washington, Kiev’in Kuzey Atlantik ittifakına üyeliğinin kategorik olarak reddine ilişkin açıklamalarımızı dinlemeyi prensip olarak reddediyor.” Büyükelçi, ABD’nin, Rusya Federasyonu’nun güvenlik garantileri ile ilgili Aralık 2021’de Batı başkentlerine yönelik somut tekliflerine rağmen RF’nin pozisyonunu dikkate almadığını da sözlerine ekledi.

Antonov sözlerini şöyle sürdürdü:

Amerikalıların Ukrayna’nın ittifaka üyeliği konusundaki düşünceleri sadece şunu doğruluyor: Bizim için tek doğru seçenek Rus Silahlı Kuvvetlerinin savaş alanında kayıtsız şartsız zafer kazanmasıdır.

ABD’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi Julianne Smith, ittifakın 75. yılı dolayısıyla Washington’da düzenlenen bir konferansta, Ukrayna’nın askeri bloka üyeliğinin, mevcut çatışmanın sona ermesi ve NATO üyelerinin diğer katılımcılarının onayıyla mümkün olabileceğini belirtti.

Silah sıkıntısında olan Ukrayna için kritik an yaklaşıyor mu?

 

Rusya: Ukrayna ile güvenlik çıkarlarında dürüst bir anlaşmaya hazırız

 

NATO'dan ABD'ye Ukrayna çağrısı

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/antonov-ukraynanin-natoya-girisi-rusya-icin-kirmizi-cizgi/1793210