Yazdır

Goldman Sachs: TCMB'nin rezervleri pozitife dönebilir

Tarih: 24 Şubat 2024 - 06:01

Türkiye'de gevşemenin yılın üçüncü çeyreğinden itibaren başlayacağına ilişkin öngörülerin yer aldığı Goldman Sachs raporunda TCMB'nin negatif olan swap hariç net rezervlerinin 2024 yılında pozitife dönebileceği belirtildi.

Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Graffe ve Başak Edizgil tarafından hazırlanan son raporda TCMB'nin dezenflasyon için TL'de reel değerlemenin temel faktör olduğuna vurgu yapmasının altı çizildi.

Raporda Türk lirası ve rezervlerle ilgili pozitif beklentiler yer aldı.

Goldman Sachs ekonomistleri yabancı portföy girişi ve daralan cari açık dolayısıyla TL'de değer kaybının çekilmesini öngördü. Goldman Sachs ekonomistleri, TCMB'nin negatif olan swap hariç net rezervlerinin 2024 yılında pozitife dönebileceğini belirtti.

Ekonomistler daha önce ifade ettikleri gevşeme öngörüsünü korudu. Buna göre banka Türkiye'de gevşemenin yılın üçüncü çeyreğinden itibaren başlayacağını tahmin ediyor.

Goldman Sachs ekonomistlerine göre banka likidite fazlası ve yükselen kredi kartlarına daha çok odaklanıyor. Raporda "TCMB'nin son dönemde kredi kartı harcamalarındaki artışı engellemek için yeni tedbirler almasını beklemeye devam ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

MB rezervlerinde 719 milyon dolarlık gerileme

 

Merkez Bankası rezerv varlıklarında azalma

 

Merkez Bankası altın rezervlerini artırdı

 

Merkez Bankası rezervlerinde gerileme

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/goldman-sachs-tcmbnin-rezervleri-pozitife-donebilir/1785876